Zpět na seznam všech návodů

Práce s dlátem

Pracování s dlátem je jedna z nejkrásnějších truhlářských činností. Dlátem se dá vytvořit téměř jakkoliv složitý reliéf, nebo vydlabat díra libovolného tvaru.

Dláto a palička

Palička se ve spojení s dlátem používá pouze na hrubě opracováváné plochy. Jedná se například o díry pro ozuby, čepy, a tak dále. Při dlabání s paličkou jde sice práce rychleji od ruky, ale vytvořená struktura je daleko hrubější než bez ní. V materiálu jsou vytrhaná vlákna, někdy vyštípané celé kousky dřeva.
Pro dlabání používejte zásadně dřevěné palice. Dají se buďto koupit jako příslušenství k dlátům, nebo si ji můžeme i vyrobit. Stačí vhodně dlouhý zbytek trámku přiříznout do tvaru jakési improvizované paličky, obrousit držadlo, aby se lépe držela, a za pár minut je nástroj na světě.

Nikdy nepoužívejte pro práci s dlátem kovových palic, nebo dokonce kladiv.

Kovovým povrchem snadno a rychle zničíte dřevěnou násadu dláta, a dláto poté můžete vyhodit.

Pro dlabání platí jedna důležitá zásada: Nejprve provedeme zásek napříč léty, a až potom po létech. Doporučuji zásek napříč trochu přetáhnout, aby přesahoval čáru, podél níž povedeme zásek po létech. Je to proto, aby se dřevo nevyštipovalo. Pokud bychom nejprve dlabali po létech, zásek se nebude mít za co zachytit a vyštípneme obrovský kus dřeva. Také je dobré nedlabat příliš velké kusy naráz, i zde se vyplácí trpělivost.

Dlabání rukou

Při dlabání rukou otočíme dláto tak, aby jeho zbroušená část směřovala dolů. Tím pádem nebudeme odebírat tak velké hobliny a dřevo se nebude štípat. Na rozdíl od práce s paličkou do dřeva nesekáme, ale plynulými pohyby ve směru vláken dřeva odebíráme tenoučké hoblinky. Tímto způsobem vytvoříme daleko rychleji hladší povrch než při broušení smirkovým papírem.

Řezbářská dláta, rydla

Řezbářská dláta a rydla jsou určena do měkčích dřev, protože jsou broušena velmi jemně a jakékoliv tvrdší dřevo je rychle ztupí. Pracuje se s nimi obdobně jako s dláty při dlabání rukou, s tím rozdílem, že s rydly můžeme rýt i napříč vlákny dřeva (je to díky jejich vysoké ostrosti). Paličku na rydla a řezbářská dláta NIKDY nepoužíváme.

Další návody ze stejné kategorie