Zpět na seznam všech návodů

Kolíkové spoje

Spoje na kolíky a vyvrtanou díru jsou velice efektivní a přitom jejich výroba není složitá. Stejně jako správně provedené rybinové či čepové spoje nepotřebují lepidlo. Tudíž se mohou zařadit mezi spoje rozebíratelné.

Co spojovat?

Na kolíky doporučuji spojovat všechno, co nechcete dovést k dokonalosti čepovými, nebo rybinovými spoji.

Dobře se s nimi spojují prkna, trámky i lišty, jenom u trámků je to horší. Ale jednoduché konstrukce, třeba šatní skříně či konstrukce, které budou zatíženy pouze shora, s nimi lze bez problémů vytvořit.

Určitě je dobré na spoj použít alespoň dva kolíčky. A to i pro úzké lišty, protože kdybychom použili pouze jeden, spoj bude vratký a díly se kolem sebe budou otáčet. Je třeba dát pozor na správné svrtání děr, aby byly díry přesně proti sobě. Toho lze dosáhnout takzvanými důlkovači. Jsou to vlastně připínáčky s rozšířenými a prodlouženými hlavičkami. Tou jej nasadíme do jedné vyvrtané díry, přiloží se druhý díl a hrot sám vyznačí místo protější díry.
Dobrou pomůckou je také kolíčkovací vodící přípravek. Pokud děláte více spojů, můžete o něm popřemýšlet, ale na běžné vrtání pár spojů ročně není potřeba.

Spoj

Vycházím z toho, že žádný přípravek nemáte. Nejprve je tedy nutné naměřit všechny díry, a to v obou spojovaných kusech. Stačí na to obyčejné pravítko, tužka a trocha trpělivosti a pečlivosti. Když máte díry naměřené, je také dobré rozhodnout o jejich hloubce. Díry do úzké strany latě děláme alespoň 20 mm hluboké, do širších stran je dobré udělat alespoň do poloviny jejich šířky.

Pro vyznačení správné hloubky je dobré omotat vrták ve vhodné výšce nějakou viditelnou lepicí páskou.

Vyvrtáme všechny díry a naměříme si délku kolíčků. Tu si snadno spočítáme součtem hloubek obou děr. Nařežeme kolíčky na požadovanou délku a jejich konce ořežeme v obyčejném ořezávátku (aby lépe šly do děr a nevytrhávaly se jim okraje).

Díry natřeme lepidlem (nebo nemusíme, pokud jsme spoj správně udělali) a kolík zatlučeme nejprve do méně hluboké díry. Přiložíme protikus a postupně tlačíme až na doraz. Necháme pořádně zaschnout.

Další návody ze stejné kategorie