Návod na montáž sádrokartonu - příčky

03.04.12 | autor admin

Dělící stěnou lze získat více prostoru (alespoň opticky) a také daleko více soukromí. Hodí se především do menších bytů a její postavení není až tak těžké, jak by se mohlo zdát.

Příprava, rozmyšlení

Nejprve je nutné příčku dobře rozmyslet, aby například nekončila například v okně. Na konstrukci rámu použijte nejlépe čtvercové trámky okolo 60 mm. Rozmyslete rám, sestavte si nákres a nakupte podle něj dřevo a sádrokartonové desky.

Nejprve pečlivě rozměřte rám. Ten musí sedět na všech stranách u zdi a musí být přišroubován do stropu i podlahy. Také je dobré, aby dveřní otvor měl tvar a rozměry některých běžně prodávaných dveří. Pokud máte rozmyšlen rám a veškeré spoje (stačí obyčejné hřebíkové, nebo spoje pomocí vrutů), můžete přistoupit k jeho konstrukci.

Konstrukce rámu

V zásadě je dvojí možnost jak rám vytvořit. U větších konstrukcí je nutné rám stavět ve svislé poloze.

Nejprve si musíme sestavit rám.Nejprve si musíme sestavit rám.

Nejprve přišroubujeme do zdi základovou lištu na podlaze. Od ní naměříme KOLMO vzhůru obě boční lišty u stěn a stropní lištu.

Nyní se musíme podívat, jaké jsme koupili sádrokartonové desky a naměřit opěrné trámy tak, aby se dvě desky stýkaly uprostřed trámu a abychom nemuseli desky moc řezat.

Umístíme svislé opěrné trámy na vyznačená místa. Pomůže nám k tomu dřevěný hranolek (seříznutý na vhodnou délku), který vložíme mezi přitloukaný a sousední trám. Slouží k tomu, aby nám trámek při přitloukání neujel. Stejně tak přitlučeme příčné trámky, jen s tím rozdílem, že si pod ně pomocný hranolek dobře upneme.

Rám můžeme vytvořit i na zemi.

Zejména u menších konstrukcí je toto vhodné, na zemi se přeci jenom pracuje lépe. Hotový rám zvedneme (je potřeba více lidí), zajistíme v kolmé poloze klínky proti stropu a přišroubujeme do stropu a podlahy.

Sádrokartonové desky

Desky dorážíme ke stropu a škvíru u podlahy schováme lištou.Desky dorážíme ke stropu a škvíru u podlahy schováme lištou.

Desky se upevňují pomocí speciálních hřebíčků. Začínáme od jedné stěny a pokračujeme k druhé. Je dobré desky přibíjet kousek nad zem. K tomu nám pomůže jednoduchá nožní páka (odřezek plus tužka). Hřebičky přitloukáme směrem od podlahy ke stropu a postupujeme velmi opatrně, deska se nesmí roztrhnout!
Občas je potřeba desku uříznout. Nařízneme tedy lámacím nožem vrchní celistvou

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také