Zpět na seznam všech návodů

Návod na montáž sádrokartonu - příčky

Dělící stěnou lze získat více prostoru (alespoň opticky) a také daleko více soukromí. Hodí se především do menších bytů a její postavení není až tak těžké, jak by se mohlo zdát.

Příprava, rozmyšlení

Nejprve je nutné příčku dobře rozmyslet, aby například nekončila například v okně. Na konstrukci rámu použijte nejlépe čtvercové trámky okolo 60 mm. Rozmyslete rám, sestavte si nákres a nakupte podle něj dřevo a sádrokartonové desky.

Nejprve pečlivě rozměřte rám. Ten musí sedět na všech stranách u zdi a musí být přišroubován do stropu i podlahy. Také je dobré, aby dveřní otvor měl tvar a rozměry některých běžně prodávaných dveří. Pokud máte rozmyšlen rám a veškeré spoje (stačí obyčejné hřebíkové, nebo spoje pomocí vrutů), můžete přistoupit k jeho konstrukci.

Konstrukce rámu

V zásadě je dvojí možnost jak rám vytvořit. U větších konstrukcí je nutné rám stavět ve svislé poloze.

Nejprve přišroubujeme do zdi základovou lištu na podlaze. Od ní naměříme KOLMO vzhůru obě boční lišty u stěn a stropní lištu.

Nyní se musíme podívat, jaké jsme koupili sádrokartonové desky a naměřit opěrné trámy tak, aby se dvě desky stýkaly uprostřed trámu a abychom nemuseli desky moc řezat.

Umístíme svislé opěrné trámy na vyznačená místa. Pomůže nám k tomu dřevěný hranolek (seříznutý na vhodnou délku), který vložíme mezi přitloukaný a sousední trám. Slouží k tomu, aby nám trámek při přitloukání neujel. Stejně tak přitlučeme příčné trámky, jen s tím rozdílem, že si pod ně pomocný hranolek dobře upneme.

Rám můžeme vytvořit i na zemi.

Zejména u menších konstrukcí je toto vhodné, na zemi se přeci jenom pracuje lépe. Hotový rám zvedneme (je potřeba více lidí), zajistíme v kolmé poloze klínky proti stropu a přišroubujeme do stropu a podlahy.

Sádrokartonové desky

Desky se upevňují pomocí speciálních hřebíčků. Začínáme od jedné stěny a pokračujeme k druhé. Je dobré desky přibíjet kousek nad zem. K tomu nám pomůže jednoduchá nožní páka (odřezek plus tužka). Hřebičky přitloukáme směrem od podlahy ke stropu a postupujeme velmi opatrně, deska se nesmí roztrhnout!
Občas je potřeba desku uříznout. Nařízneme tedy lámacím nožem vrchní celistvou

Další návody ze stejné kategorie