Zpět na seznam všech návodů

Moření dřeva

Moření dřeva je proces, při kterém barvivo proniká mezi vlákna dřeva a nezanechává na povrchu vrstvu, jako barvy. Moření si velmi dobře rozmyslete, protože namořený povrch není možné barvy jakkoliv zbavit.

Postup moření

Před mořením musí být povrch vybroušen a co nejlépe vyhlazen. Pokud se bavíme o dřevu, je nejlepší to udělat bruskou a dohladit smirkovým papírem. Povrch určený k moření je také dobré zbavit všech pilin a nečistot, aby ve výsledku nevznikaly fleky.

Moříme buďto tahy měkkým štětcem po směru vláken, nebo houbičkou. Větší plochy můžeme mořit i válečky na malování bytu, opět tahy po směru vláken dřeva. Naopak malé části je možné mořit úplným ponořením do roztoku mořidla.
Mořidlo se nechá dokonale zaschnout (doba schnutí závisí na typu mořidla, viz níže). Po zaschnutí je dobré povrch lehce přebrousit jemným smirkovým papírem, nebo vykartáčovat. Po vybroušení povrch ještě dokonale vyleštíme nějakou tkaninou, která nezanechává chlupy. Pokud nejsme s výsledkem spokojeni, ale chceme sytější odstín, můžeme celý postup opakovat.

Prášková mořidla

Prášková mořidla jsou rozpustná ve vodě, a k použití se nejprve musí připravit jejich roztok. Většinou bývá balení prodáváno na půl litru vody, ale není to pravidlem.

Prášek tedy nasypeme do studené vody, přivedeme k varu a mícháme tak dlouho, dokud se veškeré mořidlo nerozpustí.

Potom vodu odstavíme, necháme vychladnout na pokojovou teplotu a můžeme mořit.

Tato mořidla schnou nejčastěji něco kolem 8 hodin.

Lihová mořidla

Lihová mořidla jsou již připravené roztoky barviva v lihu. Musíme s nimi mořit v dobře větraném prostoru, protože páry lihu jsou omamná látka, která nám v lepším případě přivodí pouze bolest hlavy.

Na rozdíl od moření vodorozpustnými mořidly musí být mořený povrch dokonale suchý.

Tyto mořidla mají nepříjemnou vlastnost, že výsledný odstín záleží na druhu mořeného dřeva.

Schnou pouze asi 4 hodiny.

Hydrovosky

Speciální mořidlo. Nanáší se nejčastěji houbičkou a po zaschnutí vytvoří na povrchu ochrannou vrstvu, která chrání dřevo před poškrábáním. Schnou asi 2 hodiny, a po zaschnutí se sice nemusí brousit, ale dokonale vyleštit.

Sháníte materiál pro ochranu dřeva? Zadejte si poptávku zdarma a vybírejte z nabídek dodavatelů z celé ČR.

Další návody ze stejné kategorie