Napadení dřeva

03.04.12 | autor admin

Jak předcházet?

Lignofix, který nezbarví dřevo do zelena.Lignofix, který nezbarví dřevo do zelena.

Existuje spousta přípravků na ošetření dřevěného povrchu proti napadení škůdců. Mně osobně se nejvíce osvědčilo napustit dřevo Lignofixem. Jedná se o substanci rozpustnou ve vodě, ale pozor: některé Lignofixy dodají dřevu slabě zelený (nebo až úplně sytě zelený) nádech. Je to proto, aby bylo poznat, která část je již natřená, a která ještě na natření čeká.

Rozpustíme si vhodné množství nátěru ve vodě (poměry jsou uvedeny na obalu), dobře rozmícháme a můžeme nanášet. Doporučují se dva až tři nátěry, a já rozhodně doporučuji na tomto nešetřit (dát spíše ty tři). Nanášet můžeme prakticky čímkoliv. Na menší plochy určitě doporučuji štětec, nebo stříkací pistoli (pokud máte), úplně prťavé předměty můžeme do roztoku ponořit. A na velké plochy použijeme váleček, nebo dokonce koště s jemnými štětinami (na podlahy úplně ideální).

Všechny dřevěné konstrukce udržujeme v suchu, zabráníme tím napadení.

Jak se zbavit houby?

Nahnívající dřevoNahnívající dřevo

Časté je napadení dřeva plísňovou houbou, takzvanou dřevomorkou. Ta se uchycuje na povrchu dřeva, když je jeho vlhkost dlouhodobě vyšší než 20%.

Pokud máme dřevo napadené dřevomorkou, je nutné nejprve zjistit rozsah poškození a rozdělit konstrukci tak, aby se houba dále nešířila. Plíseň z postižených míst je nutné seškrábat, dobře uschovat a nechat zlikvidovat. Postižená místa vydesinfikujeme (nikdy ne vypalováním, ale chemií). Všechny shnilé kusy dřeva musí pryč. Vysekáme je a přidáme raději ještě půl metru na obě strany, aby se houba nevrátila. Zlikvidované kusy dřeva musíme spálit na otevřeném ohni, nebo odnést na speciální skládku.

Zároveň ale musíme myslet na vysušení a vyvětrání konstrukce. Pokud nechceme, aby se houba vrátila, je nutné stavbu důkladně vysušit.

Tvrzení, že se dřevomorka šíří i suchým dřevem jsou nepravdivá.

Jak se zbavit hmyzu?

Dřevo vyžrané hmyzemDřevo vyžrané hmyzem

Hmyz dřevo ničí hlavně svými chodbičkami. Na povrchu nemusí být poškození vůbec viditelné, ale oslabení mechanických vlastností může být fatální, a může vést až ke zborcení konstrukce.

Bohužel na sanaci dřeva poškozeného hmyzem není tak jednoduchý návod, jako na poškození dřevomorkou. Celý poškozený kus by se měl vyměnit a nahradit novým, již ošetřeným.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také