Napouštění olejem

03.04.12 | autor admin

Dřevo napuštěné olejem má svým způsobem výjimečné vlastnosti. Vysokou odolnost proti vodě, hnilobě a také velmi solidní odolnost proti opotřebení.

Jaký olej?

Olej předčí všechny nátěrové hmoty bez nebezpečí, že voda naruší jeho vrstvu, a způsobí tak oprýskání laku a následné ponechání dřeva bez ochrany. Vhodný olej dokonale zaschne a vytvoří ochranný film, který však můžete kdykoli zbrousit a zvolit jinou povrchovou úpravu.

Lněný či běžný potravinový olej není na úpravu dřeva vhodný, protože nezaschne a absorbuje prach a jiné nepříjemné částice.

Také nedokáže odolávat vlivům vysoké teploty a za vyšších teplot se stává nepříjemně lepkavým.

Nejlepší volbou z přírodních olejů je proto ten teakový. Obsahuje minerální látky, které dřevo chrání, a je velmi trvanlivý. Můžeme samozřejmě koupit i syntetické oleje, jsou levnější než olej z teaku, ale zase nekonzervují tak dobře dřevo.

Syntetické oleje v žádném případě nepoužíváme na předměty, které přijdou do styku s potravinami či pitnou vodou!

V takovém případě použijeme raději řídky rostlinný olej (ať už slunečnicový nebo olivový).

Jak aplikovat?

Menší plochy lze napouštět hadříkem.Menší plochy lze napouštět hadříkem.

Aplikace olejové vrstvy je velmi jednoduchá. V zásadě se nijak neliší od nanášení vosku. Dřevo dohladka obrousíme, odstraníme veškeré nečistoty a olej vtíráme jemnou ocelovou vlnou do povrchu dřeva. Postupujeme krouživými pohyby a nanášíme rovnoměrně po celé ploše. Necháme trochu zavadnout, a pokud se objeví nežádoucí skvrny, naneseme další vrstvy, dokud dřevo nezíská jednotné zabarvení.

Finální úpravu provedeme velmi měkkým hadříkem (nesmí pouštět chlupy) po létech dřeva. Rovnoměrnými, dlouhými tahy hadrem olej ?leštíme?. Necháme alespoň dvanáct hodin pořádně vyschnout (aspoň přes noc).

Stará podlaha napuštěná olejem.Stará podlaha napuštěná olejem.

Údržba naolejovaných povrchů

Je velice jednoduchá, v podstatě všechny nečistoty by měly jít setřít hadrem, namočeným v horké vodě s mýdlem. Pokud to nejde, nebo jsou do dřeva ?vyžrané? skvrny nějakou chemií, je nutné vrstvu celou obrousit a znovu naolejovat.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také