Zpět na seznam všech návodů

Natírání dřeva

Správné natírání dřeva je klíčem k jednolitému povrchu bez kocourů a podivných fleků. Když tuto techniku správně zvládnete, dosáhnete neobyčejných výsledků.

Štětce

Existuje mnoho typů štětců, ale v zásadě se dělí na dva základní druhy. Štětce s rovnými štětinami použijeme na vlastní natírání velkých ploch, ty s bambulkou štětin se používají hlavně na leštění, nebo natírání úzkých ploch. Starší bambulové štětce můžeme také použít na stírání jemných pilin po finálním dobroušení.

Kvalita štětců v zásadě závisí na jejich ceně.

Je dobré mít více štětců různých rozměrů na nanášení základových barev. Tyto štětce nemusí být až tak kvalitní, mohou mít drsnější štětiny a také tolik nevydrží. Pro finální úpravy a natírání vrchními nátěry je dobré si pořídit kvalitní (ale dražší) štětce. Většinou tyto štětce mají dřevěná držadla. O tyto štětce musíme pořádně pečovat.

Péče o štětce

Po použití vždy štětce vypereme v určeném ředidle (v případě vodou ředitelných barev je to voda). Nejlépe několikrát vyměníme ředidlo za čisté. Použité ředidlo nikdy nevracíme zpět do lahve, mohlo by se nám stát, že by jsme za chvíli měli špinavější ředidlo než štětec. Po důkladném umytí štětec ještě několikrát pořádně propereme v teplé mýdlové vodě a nakonec pod tekoucí teplou vodou opláchneme. Zlehka usušíme (vyklepáním nebo osušením hadrem) a uskladníme.

Štětce ukládáme nejlépe do nějaké nádoby, do které se nepráší. Také by bylo dobré, kdyby štětec nespočíval štětinami na žádném povrchu. Nejlepší bude štětec pověsit štětinami dolů, ale není to podmínka.

Natírání

Vlastní natírání dřeva je docela věda. Liší se nátěr od nátěru a také podle použité barvy.

Pokud natíráme rychleschnoucí barvy (nitrocelulózové, lihové), je dobré natírat co nejmenší kusy vždy po létech.

vodou ředitelných barev je to celkem jedno, protože schnou tak dlouho, že se stejně po povrchu rovnoměrně rozlijí.

Natíráme-li mořidlem, nebo nějakou barvou s důrazem na její schopnost odpuzovat vodu, musíme postupovat po celé ploše systémem: Natřít po létech, kolmo na léta, po létech a nechat být.

Při nanášení oleje či vosku* zase roztíráme **krouživými pohyby.

Další návody ze stejné kategorie