Odstranění vlhkosti ve zdech

03.04.12 | autor admin

Podle statistických údajů je 70% domů postavených před 1. světovou válkou a 30% domů postavených mezi válkami je nadměrně vlhkých. Moderních domů a panelových bytů se tento problém moc netýká.

Příčiny

Nejčastěji jsou zasažena sklepní zdiva. Spodní voda v okolí často bývá nad úrovní podlahy sklepu, a proto voda často prosakuje skrze pórovité cihlové zdivo (kvalitní beton tolik netrpí).

Pokud nemáte sklep po většinu roku pod hladinou spodní vody, může se vám tak stát například na jaře při tání sněhu.

Další možností vlhkých zdí může být kondenzace vodních par na stěnách špatně větraných sklepů.

Vysoušení otevřeným příkopem

Vysoušení otevřeným příkopem.Vysoušení otevřeným příkopem.

Nejjednodušší možností vysušení zdi je vybudování otevřeného příkopu kolem staré a vlhké zdi. Kolem celého obvodu postižené stěny vykopeme dostatečně hluboký příkop (kousek nad základy domu). Ten zespodu vysypeme štěrkem a postavíme asi tak půl metru od vlhké zdi opěrnou betonovou zeď, kterou dole spojíme betonovým můstkem přes štěrk se základy domu.

Takto vybudované odvětrání zdi nejenže zabraňuje dalšímu zvhlčení zdi, ale také zeď intenzivně vysušuje.

Izolace vnější vzduchovou dutinou

Izolace vnější vzduchovou dutinou.Izolace vnější vzduchovou dutinou.

Ve stísněnějších podmínkách je možné použít tento způsob izolace. Začátek je stejný, vykopat příkop k základům domu. Potom ale postavíme opěrnou zeď podstatně blíže domu. Vzduchová dutina mezi starou a novou stěnou by měla být asi 100 až 300 mm. Opět dole spojíme se základy, aby vznikl vybetonovaný prostor bez možnosti přístupu vody.

Shora zakryjeme nějakou dlažbou, nebo krycím materiálem.

Ale nesmíme zapomenout udělat průduchy nově vzniklé mezery a okolního prostředí! Vytvořená dutina musí větrat.

Izolace vnitřní vzduchovou dutinou

Izolace vnitřní vzduchovou dutinou.Izolace vnitřní vzduchovou dutinou.

Pokud se vám nechce kopat kolem domu, nebo pokud máte dům postavený ve skále, můžete zvolit tuto možnost. Spočívá ve vytvoření nové stěny ve sklepě tak, aby mezi oběma zdmi vznikla vzduchová dutinka. Novou stěnu postavíme minimálně 20 mm od té staré, přičemž nezapomeneme na spodní odtokový kanálek (novou zeď nedorážíme úplně k podlaze).

Prostor mezi stěnami spojíme s vnějším okolím průduchy. Úplně ideální by bylo umístit na výstupy těchto průduchů větráky, aby se zeď lépe a rychleji vysoušela.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také