Odstraňování starých nátěrů

03.04.12 | autor admin

Pokud chceme opatřit nějaký starý nábytek, nebo okno či dveře novým nátěrem, je nutné nejprve ten starý odstranit. Jinak se nám stane, že po několika měsících až letech se nový nátěr sloupne.

Noha stolu se zčásti odstraněným lakem (zde horkovzdušnou pistolí)Noha stolu se zčásti odstraněným lakem (zde horkovzdušnou pistolí)

Obrušování

Jednou z možností, jak odstranit staré barvivo ze dřeva je obrousit jej. Jedná se o nejstarší a asi také nejpoužívanější metodu. Její výhoda tkví v tom, že nejenže odstraníme zbytky barvy, ale také dřevo srovnáme. Protože na novém nátěru bude vidět každá nerovnost, je nutné postupovat s trpělivostí a pečlivě vyhladit každou nerovnost. Nenechávat nikde zbytky barvy, a to ani v rozích.

Pracujeme s brusným papírem drsnosti 120 nebo 150, který obtočíme kolem dřevěného špalíku. Pokud brousíte velké plochy, pořiďte si velkou zásobu papíru, protože ten se rychle zanáší a ztrácí na své brusné síle. Velké (nebo hodně nerovné) plochy můžeme brousit bruskou (vibrační, pásovou, kotoučovou). Je dobré brusku častěji zastavovat a čistit její brusnou plochu. I ta se velmi rychle zanáší.

Upozorňuji, že broušení starého nátěru je velmi zdlouhavá činnost. Obrňte se proto trpělivostí.

Příklad horkovzdušné pistole i s nástavcem pro usměrnění tepla.Příklad horkovzdušné pistole i s nástavcem pro usměrnění tepla.

Opalování starého laku

Pokud máte k dispozici teplovzdušnou pistoli, nebo pájecí lampu, můžete starý nátěr odstranit proudem horkého vzduchu. Upozorňuji, že výpary z ohřátého laku jsou škodlivé, proto pracujeme na vzduchu či v dobře větrané místnosti.
Práce s pájecí lampou vyžaduje velkou dávku citu (který určitě rychle získáte).

Jde o to, že lak musí změknout, dřevo pod ním ale nesmí začít černat (uhelnatět).

Vyzkoušejte si to raději na nějakém kousku natřeného prkna, než na babiččině staré komodě. Jakmile se na laku začnou tvořit takové vlnky (jako když se čeří voda), seškrábneme rychle lak, dříve než znovu ztuhne.

Teplovzdušnou pistoli nastavíme na 300 až 600°C (podle typu laku a podkladového dřeva) a začneme opalovat. Výhodou této pistole je, že nemůže dřevo zapálit, ani nijak výrazně poškodit. Jinak ale postupujeme stejně jako u pájecí pistole. Vlnky = rychle seškrábnout lak.

Na větších plochách lak škrábeme malířskou stěrkou, na menší plochy a profilované lišty použijeme lištu z tvrdého dřeva, kterou si vhodně seřízneme.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také