Zpět na seznam všech návodů

Jak pokládat dlažbu

Pokládání dlaždic uvnitř panelového bytu není až tak časté, spíše jej využijeme na venkově. A tam se též můžeme setkat s venkovní dlažbou, jako dobrou volbou pro zahrádkářské cestičky či přístupové cesty k venkovním dveřím.

Pokládání do maltového lůžka

Konvenční způsob pokládání dlaždic, a to jak dovnitř, tak i ven. Jde o velmi jednoduchý způsob.

Nejprve je nutné celou místnost pečlivě změřit a podle toho koupit potřebné množství dlažby a začišťovacích dlaždiček kolem stěn (nebo profilovaných lišt ze dřeva či jiného materiálu).

Středem pokoje natáhneme napnutý provázek, který nakřídujeme. Kolmo k němu další provázek.

Na hladký podklad rovnoměrně naneseme řídkou maltu a rozetřeme ji po ploše. Pracujeme po menších kusech, neboť malta celkem rychle tuhne. Začneme uprostřed pokoje, právě v místě, kde se nám kříží oba provázky. Nejprve uděláme delší osu pokoje a kolmo k ní potom další řadu (také uprostřed pokoje, kratší osu). Takto postupně pokračujeme až ke stěnám. Snažíme se přitom dodržovat stále stejné spáry.

U stěn se nám může stát, že některé dlaždice nevyjdou přesně.

Musíme je seříznout. Na rovné plochy si doporučuji půjčit řezačku dlaždic. Práce s ní jde rychle od ruky a řezačka je velice přesná. Na malé kousky, výřezy a úhly jsou nutné speciální štípací kleště (nebo můžete použít staré štípačky na tahání hřebíků).

Spáry potom zahladíme téměř tekutou maltou. Tu rozlijeme po ploše a plastovou stěrkou zapracujeme do spár. Na závěr přetřeme celou plochu dlaždic ještě jednou vrstvou tekuté malty. Po vytvrdnutí spár umyjeme povrch teplou mýdlovou vodou.

Pokládání do slabého lůžka

Jedná se o pokládání dlaždic pomocí speciálního lepidla. Tento postup doporučuji u menších ploch a v panelových bytech, protože lepidlo je velice drahé. Není však nutné pokládat dlaždice na celou plochu pokoje jako u maltového lůžka.

Dlažbu pokládáme od jedné stěny k druhé, na očištěný (nejlépe betonový) podklad naneseme lepidlo a dlaždice do něj jednu po druhé skládáme.

Pokud klademe dlaždice také na svislý povrch, natřeme lepidlem dlaždici a po jejím přilepení ihned přebytečné lepidlo setřeme. Po vytvrdnutí vyplníme spáry spárovací hmotou.

Další návody ze stejné kategorie