Zpět na seznam všech návodů

Pokládka dřevěné podlahy

Podlaha na pevném podkladě

První možnost jak podlahu položit, je umístit ji na pevný a rovný podklad (nejlépe betonový). Toho využijeme hlavně v patrech, podsklepených přízemích, ale i v panelákových bytech.

Podklad musí být v první řadě dokonale rovný a suchý. Odstraníme z něj veškerou suť a jiné nečistoty. Potom si naměříme vhodně dlouhé základové trámky (spíše hranolky). Ty nemusí být nijak silné, stačí bohatě tloušťka 25 mm, pokud seženeme dostatečně krátké hřebíčky na prkna. Nicméně doporučuji alespoň 40 mm, aby se docílilo lepšího proudění vzduchu pod podlahou.
Tyto hranolky umístíme ve směru kratší stěny alespoň 1 metr od sebe (podle tloušťky prken, která na nich budou). Do podkladu je přichytíme alespoň dvěma vruty, aby nám při konstruování neujížděly. Na takto připravené hranolky přibíjíme pomocí speciálních háčků a kolářských hřebíčků (nebudou potom vidět), nebo klidně kolářskými hřebíčky přímo (budou vidět hlavičky) podlahová prkna.

Postupujeme od jedné zdi ke druhé, přičemž zachováme dilatační spáry kolem všech stěn alespoň 10 mm.

Podlaha na nezpevněném podkladu

Druhou možností je konstrukce podlahy přímo na zemi, skále, prostě na jakémkoliv nezpevněném podkladu. Toho využijeme hlavně na venkově, když nemáme dům podsklepený.
Nejprve položíme podlahové trámy. Tuto činnost vám vůbec nezávidím. Trámy totiž musí ležet všechny ve stejné výšce a musí být podle vodováhy vodorovné. Pomáháme si pěchováním štěrku pod ně a hlavně do mezer mezi ně. Trámy nemusí být nasázeny až tak hustě, stačí jeden na každé dva metry.

Každopádně mezery mezi nimi musí být zarovnány až po jejich horní hranu drobnějším štěrkem.

Když nám trámy leží všechny správně, přibijeme na ně parotěsnou folii a na ní potom křížem přes trámy hranolky. Mezi hranolky nacpeme izolaci (vatu, polystyren).

Přibíjení prken probíhá úplně stejně jako v předešlém případě, jenom spáry okolo stěn bych radši nechával o pár milimetrů větší.

Lišty

Poslední etapou konstrukce podlahy je připevnění lišt. Vybereme vhodně široké (aby zakryly dilatační spáry). Nejlepší je lišty přichytit jenom do zdi, protože podlaha bude ještě pracovat a lišty by se mohly vytrhat.