Zpět na seznam všech návodů

Povrchová úprava dřeva

Povrchové úpravě dřeva předchází dlouhé broušení či hoblování do úplné hladkosti. Nyní máme na výběr z několika možností jak dřevo dále upravit a musíme si vybrat. Nejprve si ale musíme odpovědět na otázku: Co od povrchové úpravy očekáváme?

Tmely na dřevo

Použití tmelů je namístě, chceme-li opravit některé menší nedostatky povrchu, jako například vytrhaná vlákna po hoblování, nebo spáry po klížení desek. Existuje spousta speciálních tmelů, a nebo si můžeme přichystat vlastní.

Mořidla

Namořené dřevo je známé spíše z minulosti. Mořidlo zanechává dřevu původní kresbu a strukturu, dřevo nijak nechrání. Je vhodné pouze pro vnitřní použití, nebo pro napodobení jiného dřeva (například exotického mahagonu či teaku).

Bezbarvé laky

Dnes asi nejpoužívanější, a to jak u venkovních, tak vnitřních konstrukcí. Zanechává dřevu přirozenou strukturu a barvu, a zároveň jej i chrání.

Můžeme vybírat z matných a lesklých laků.

Mezi bezbarvé laky můžeme zařadit i fermež, která však dřevu dodá slabý odstín.

Vosky

Úprava dřevěného povrchu voskem není mnoho používaná, nicméně není o nic méně krásná, než třeba bezbarvým lakem či mořidlem. Vosk proniká hluboko do dřeva a tvoří ochrannou vrstvu. Doporučuji používat na menší kusy, neboť je drahý.

Oleje

Napuštění povrchu olejem je známo po celá staletí. Olej, jak je známo, odpuzuje vodu, proto se využíval při konečných nátěrech lodních boků.

I dnes je velmi populární a jednoduchý na nanesení. Doporučuji například na podlahy a venkovní stoly.

Lazurovací laky

To jsou laky, určené pro venkovní použití. Vynikají vysokou odolností proti povětrnosti a vodě. Zdůrazňují kresbu dřeva, nezakrývají ji (jako jiné barvy). Doporučuji rozhodně na venkovní použití, ale ani uvnitř se neztratí.

Barvy

Obyčejné, vodou ředitelné, barvy jsou v dnešní době stále velmi používané, i když jejich nadvláda značně uvadá. Zakrývají kresbu dřeva, přebíjejí jeho vůni, ale na druhou stranu jej velice dobře chrání proti všem nepříznivým vlivům.

Ochranné nátěry proti škůdcům

Velmi doporučuji používat při stavbě čehokoliv dřevěného venku. Na vesnici, nebo v nějakém starším domečku určitě používat i při stavbě větších konstrukcí uvnitř.

Další návody ze stejné kategorie