Rámové dřevěné konstrukce

03.04.12 | autor admin

Všechny nábytkové dveře z času před OSB deskou jsou vždy tvořeny rámovou konstrukcí. Ale i dnes v dobách dřevotřískových se rám využije na spoustu způsobů.

Dveře, využívající rámové konstrukce.Dveře, využívající rámové konstrukce.

Příprava, rozmyšlení

Nejprve se rozhodneme, na co rám budeme používat a jak bude velký. Podle toho je nutné volit nejen dřevo, ale i spoje a povrchovou úpravu. Také je nutné zvážit, jaké zatížení bude na rám působit a z jaké strany. Podle toho navrhneme jeho konstrukci.

Obecně je dobré, aby protější dva nosníky rámu byly ze stejného dřeva a také z latí stejné velikosti, nejlépe ze stejného kusu.

Zabraňuje to přílišnému kroucení rámu a také jeho reakce na zatížení je rovnoměrná.

Návrh konstrukce

Konstrukci navrhujeme (jak už jsem napsal) s ohledem na její maximální zatížení. Směr, kterým vektor zatížení povede, zpevníme. Buďto zvolíme masivnější rám (stačí zesílit pouze ty dva nosníky, kterými půjde největší síla), nebo zvolíme konstrukci se vzpěrou. Tato je výrobně poněkud náročnější, ale odpadá nutnost zesilovat boční nosníky a rám je vzdušnější a lehčí.

Také je nutné rám zavětrovat proti kroucení do stran. U prostorových rámů tato nutnost víceméně odpadá, u nábytkových prostorových rámů se zavětrování pro jistotu řeší. A to překližkou, přibitou na zadní stranu rámu do polodrážek.

Při spojování trámků do rohu se většinou používají ozuby.Při spojování trámků do rohu se většinou používají ozuby.

U obyčejných rámů je dobré napříč rohy umístit slabší lať nebo ocelový profil. Samozřejmě všechny tyto starosti odpadají u rámů na obrazy a fotografie, ty jsou zpevněny sklem.

Na co si dát pozor při výrobě

Popisovat tady obecně výrobu rámu není příliš možné, protože rámy se od sebe mohou radikálně lišit. Proto jenom uvádím pár věcí, na které je nutné dát si pozor.

Při navrhování konstrukce je nutné dbát na to, aby svislé krajní nosníky byly ty delší.

Tento spoj se využívá především u rámů na obrazy.Tento spoj se využívá především u rámů na obrazy.

Pokud by totiž byly vodorovné nosníky delší a svislé mezi nimi jako výplň, rám by se brzy začal viklat, nebo se dokonce zhroutil úplně.

Pokud bude rám namáhán ze všech stran, je dobré jako spoje nosníků (nebo alespoň jako spoje vzpěry a vlastního rámu) volit rybinové spoje. Obyčejné čepové spoje se mohou po delší době osového (v opačném směru, než v jakém jsou opřené) namáhání uvolnit.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také