Zpět na seznam všech návodů

Rozvod elektřiny v bytě

V panelových bytech se nové rozvody dělají velmi obtížně. Je to hlavně kvůli vysoké odolnosti betonových panelů vůči jakýmkoliv pokusům o jejich částečné rozbití.

Plánování

Nejprve je nutné celý rozvod velmi dobře naplánovat. Naplánovat kabelům co nejkratší cestu bez nějakých zbytečných rohů a zatáček do pravého úhlu. Také zjistěte, kudy vedou původní rozvody a snažte se jim pokud možno vyhýbat. Není nic horšího než proseknutý kabel ve zdi.

Pokud nechcete příliš do panelů sekat, je pro vás dobrým řešením vedení pomocí lišt.

Tyto lišty už dávno nejsou jenom nevzhledné platové trubičky uniformní bílé. Nyní se dají sehnat v nepřeberném množství modelů, a ani dřevo není výjimkou. Tyto lišty osobně preferuji já, tedy alespoň na místech, kde je to možné. Samozřejmě pokud vedete kabel svisle vzhůru čistou stěnou, je blbost ukrývat ho pod lištu. V takovém případě musíme přistoupit k sekání zdi.

Obecně při sekání je nejlepší vést kabely co nejvíce při zemi. Nevím proč, ale doporučuje se to. Asi proto, že u země žádné kabely původních rozvodů nejsou.

Sekání, vrtání

Nejprve si celý rozvod naměříme na zdi. Vyvrtáme díry mezi sousedními pokoji a můžeme se pustit do sekání. Sekáme slabším s velmi ostrým majzlíkem (sekáčkem) a kladivem či kovovou palicí. Drážky na kabely děláme co nejužší (změříme průměr kabelu a díru uděláme pokud možno stejně širokou jako kabel). Hloubka díry musí být alespoň o půl centimetru hlubší, než je průměr kabelu (kvůli sádře). Nedoporučuji dělat drážky hlubší, sekat panely je opravdu velmi obtížné

Sádrování kabelů a spotřebičů

Máme-li všechny drážky vysekané a vyčištěné od prachu a zdiva, můžeme přistoupit k zasádrování kabelů.

Nejprve zasádrujeme (zeď okolo drážky před nanesením sádry trochu navlhčíme) nahrubo spotřebič (zásuvku, rozvodnou krabičku, vypínač) a potom nahrubo kabely. Nahrubo znamená, že si je chytneme sádrou na pár místech a necháme dokonale ztvrdnout.

Potom můžeme přistoupit k začišťování. Srovnáme drážky s kabely a díry na spotřebiče s povrchem okolní zdi. Pracujeme na etapy, po částech, aby nám sádra příliš rychle netvrdla a nehrudkovatěla.

Další návody ze stejné kategorie