Rozvod elektřiny v domě

03.04.12 | autor admin

Nový rozvod elektřiny v domě je dneska častá záležitost. Rozhodně je dobré takový rozvod plánovat už ve stavebních plánech a dbát na to, aby se drážky pro budoucí kabely při stavbě nezaplnily.

Plánování, norma

Doporučuji všechny záležitosti svěřit odborníkovi, nebo alespoň pečlivě prostudovat veškeré normy. Elektrický rozvod je velmi komplikovaný a při kolaudacích domů se hodně pečlivě kontroluje.

Při plánování je dobré nejprve rozmyslet polohu všech spotřebičů, zásuvek a svítidel.

Podle toho navrhnout jednotlivé elektrické okruhy. Doporučuje se pro každý typ spotřebiče a každou místnost udělat samostatný okruh. Tak například zásuvky v jedné místnosti budou mít svůj okruh (a svůj jistič samozřejmě), svítidla zase jiný, topení úplně jiný atd.

Zároveň je dobré spotřebiče s velkým příkonem umístit do okruhu samostatně. Například varnou desku, pečící troubu, bojler, topná tělesa by měly mít svůj vlastní okruh. Také třífázové zásuvky je nutné zapojit jako samostatnou jednotku. Všechny spotřebiče, které mohou přijít do styku s vodou, musí mít jištění. Jedná se o proudový chránič s vypínacím proudem maximálně 30mA.

JističeJističe

Vodiče a jističe pro jednotlivé okruhy, ale stejně tak i pro celou soustavu a napojení do rozvodné sítě, se počítají podle normy ČSN 33 2020.

Tato norma obsahuje také přehledné tabulky s maximálními proudovými hodnotami jističů vzhledem k průřezům vodičů. Doporučuji.

Podle příkonu spotřebičů každého jednotlivého okruhu musíme vybrat jističe pro jednotlivé okruhy (s nějakou rezervou). Sečteme všechny příkony, a protože se příkon vypočítá ze vzorce P=U*I, kde P je příkon, U je napětí (v rozvodné síti 230V) a I chceme vypočítat (minimální proudová hodnota jističe), je výpočet velice jednoduchý.

Pár rad k rozvodu kabelů

Kabely vedeme vždy svisle, nebo vodorovně.Kabely vedeme vždy svisle, nebo vodorovně.

Všechny kabely vedeme pokud možno zdí, pod omítkou. Také je normou dáno, že musí vést vodorovně a svisle (žádné šikmé zkratky přes stěny). Je to kvůli tomu, abychom je později nepřesekli.

Kabely se snažíme vést co nejvíce při zemi.Kabely se snažíme vést co nejvíce při zemi.

Také si můžeme vybrat, jestli budeme rozvod koncipovat s rozvodnými krabičkami, nebo ne. Při použití krabic můžeme využít i zbytky kabelu a když přesekneme například kabel někde u zásuvky, stačí jej vytrhnout pouze k nejbližší krabici a nemusíme jej vytahovat až k rozvodné skříni.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek