Návod na rozvod síťových kabelů

03.04.12 | autor admin

Rozvádět síťové kabely po bytě, nebo domě, je dnes téměř nutností. Zvláště pokud jste ještě nepropadli kouzlu Wi-Fi připojení na internet, a domácích bezdrátových routerů.

Nejprve rozmyslet

Nejdříve je nutné se pořádně zamyslet a zjistit:

Kolik počítačů se bude do domácí sítě připojovat. Kolik z těchto počítačů je notebooků, kolik desktopů, máte-li požadavek také na propojení počítačů mezi sebou (nebo jenom individuální přístup každého z nich na internet).

Podle těchto požadavků je nutné nakoupit kabely, koncovky, ale také příslušný router. Pokud nemáte krimpovací kleště, a nevíte jak správně napojit koncovky na kabel, tak raději kupte nejbližší delší kabel hotový. Pokud víte, jak se koncovky napojují, není tento článek moc pro vás (předpokládám že i víte, jak se kabely rozvádějí).

Koncovka síťového kabelu.Koncovka síťového kabelu.

Vlastní síť

Nejprve je nutné umístit router. Já doporučuji jej dát k počítači, který je nejblíže přívodu internetu do bytu, nebo domku. Samozřejmě to není pravidlo, vždy v první řadě dbáme na to, aby síťových kabelů bylo co nejméně a byly co nejkratší. Pokud máme dvoupatrový byt, a dole i nahoře více než dva počítače, je dobré koupit routery dva, pro každé patro jeden. Pak je načase natáhnout síťové kabely

Ty nikdy nevedeme ve zdech, ale při zemi, buďto v lištách, nebo jen tak položené. Pokud taháte kabely ke stolním počítačům, je dobré umístit kabely do lišt, aby se tak neničily. Kabely také nikdy neohýbáme násilím, například v rozích, aby se neničily tenké kablíky uvnitř.

Pokud musíme táhnout kabely dveřmi, táhneme je buďto tou stranou, kde nejsou panty, nebo vyvrtáme vedle dveří co nejníže nad zemí díru a tou kabely vedeme.

Nesmíme je však zasádrovat, musí v díře být volně.

Router.Router.

Natahujeme-li síťový kabel k notebookům, necháme si raději pár metrů rezervy. Notebook je přenosný počítač, a často s ním budeme cestovat, například do postele.

Pokud máme ve druhém patře více počítačů, táhneme tam jenom jeden kabel, a v patře na jeho vstup připojíme druhý router. Ušetříme tak několik metrů kabeláže.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek