Návod na stavbu psí boudy

03.04.12 | autor admin

Pokud máte čtyřnohého miláčka (nemyslím kočku), pak se vám tento návod na jednoduchou psí boudu může hodit. Pokud máte kočku, tak jej příliš nevyužijete.

Jakou boudu?

Bouda pro psa může vypadat téměř jakkoliv, fantazii při navrhování se rozhodně meze nekladou. Jenom dejte pozor, aby se do ní pes vešel.

V zásadě by měl prostor, ve kterém pes spí, mít o 15 až 20 cm více než je ?šířka? a ?délka? vašeho psa.

Nejoblíbenější jsou v dnešní době takzvané boudy s předsíňkou, kdy je spací prostor od okolí oddělen ještě malou předmístností.

Při konstrukci vstupního otvoru také dejte dobrý pozor, aby měl pes dostatečnou rezervu a mohl pohodlně procházet dovnitř i ven. Jestliže plánujete boudu s předsíní, udělejte otvor mezi předsíní a ložnicí ještě o něco širší, aby se váš miláček nemusel složitě otáčet. Tento otvor bude dosahovat až podlaze, otvor vstupní potom musí být kousek nad spodní hranou boudy (nejlépe asi tak 20% výšky otvoru).

Konstrukce

Boudu je dobré zateplit, proto počítejte s dostatečnou rezervou při konstruování. Na izolaci stačí použít obyčejný polystyren, který přichytíte na vnitřní stranu boudy. Nezapomeňte jej ale překrýt krycí vrstvou palubek.

Celá přední strana (nebo alespoň ta část, kde se nachází ložnice) by měla být alespoň vyklápěcí. Pokud ji ale uděláte vyndavací, rozhodně neprohloupíte. Bouda se takto lépe čistí.

Pokud plánujete boudu umístit ven na zem (kde sněží, prší?), potom ji rozhodně postavte na nějaké dřevěné špalíčky (nebo třeba na cihly). Je to proto, aby bouda nesála vlhkost, nehnila a aby se pejsek cítil pohodlně.

Materiálem boudy by mělo být rozhodně dřevo, nikdy ne beton, dřevotříska (kroutí se), nebo dokonce plast. Střechu mírně skloňte (směrem na druhou stranu od vchodu samozřejmě) na jednu stranu (stačí tak cca 20°) a udělejte ji taky základem dřevěnou. Potom ji doporučuji pobít dehtovým papírem, nebo jinou vhodnou krytinou.

V zimních měsících je dobré i zateplenou boudu vystýlat slámou či senem. Můžete si třeba ušít i velký vak z bavlněné látky a slámu do něj vkládat. Pokud ale váš pes všechno vytahá ven, nezbývá vám než položit do boudy slámu a často ji měnit.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek