Zpět na seznam všech návodů

Obkládání stěn dřevem (táflování)

Stěny obložené dřevem vytváří v místnosti neopakovatelnou atmosféru. Dobře vypadají, a lze za ně leccos schovat (například elektrické rozvody).

Výběr materiálu

Na obkládání dřevem doporučuji používat co nejdostupnější materiál, protože ho budeme potřebovat hodně, a sehnat několik metrů čtverečních dubových palubek dá hodně práce. Proto bych vybíral mezi smrkovými, nebo borovými palubkami. Ty se dají snadno sehnat ve skoro každém obchodě pro kutily a stejně tak i na každé pile.

Smrkové dřevo je světlejší a s takovou nevýraznou strukturou, borovice má tmavší barvu, spíše do červena.

Na materiálu nosné konstrukce až tak nezáleží, protože nebude vidět. Můžeme klidně vzít i nehoblované latě na střechu, ale nejmenší tloušťku volíme s ohledem na prodávané hřebíčky (takže asi 20 mm).

Nosná konstrukce

Nosnou konstrukci z latí doporučuji dokonale promyslet. Vezmeme v úvahu, kam budeme chtít udělat otvory na zásuvky, vypínače i okna a latě vhodně poskládáme. Žádná palubka budoucího pobití nesmí příliš viset ve vzduchu, a zároveň mezi latěmi nesmí být příliš velké mezery. Latě klademe vždy vodorovně, a do zdi je zavrtáme pomocí hmoždinky a vrutu. Intervaly mezi sousedními vruty stačí cca metrové, a hmoždinka může být jen asi 50 mm dlouhá (vrut 50 mm plus tloušťka latě).

Pobíjení palubkami

Palubkami pobíjíme z jednoho rohu do druhého pomocí zvláštních háčků, k tomu určených.

Nejprve první palubku dorazíme perem (pero nemusíme hoblovat, přijde přes něj lišta) co nejvíce do rohu, přitlučeme hřebíčky a do drážky zatlučeme háček.

Ten potom ještě vhodným krátkým hřebíčkem přibijeme do nosné lišty. Takto postupujeme do druhého rohu, v okolí zásuvek, oken a vypínačů palubky vhodně přiřízneme. Palubky nikdy neřežeme takové, aby dosahovaly od podlahy ke stropu, tam musí zůstat alespoň půl centimetru mezery.

Lišty

Pro zakrytí vnějších rohů a děr okolo zásuvek použijeme vhodné L-lišty. Pro zakrytí vnitřních rohů používáme vhodné vnitřní lišty, nebo podvalky. U podlahy a stropu stačí použít obyčejné rovné lišty a spáru mezi podlahou a lištou vyplnit silikonem, kvůli vnikání vody. Lišty přibíjíme krátkými kolářskými hřebíky.

Další návody ze stejné kategorie