Zpět na seznam všech návodů

Vrtání do panelu, betonu

Vrtání do betonového panelu je náročné. Snad každý, kdo potřeboval v panelovém bytě pověsit obraz, nebo lampičku, se s ním jistě setkal.

Postup

Na vrtání do panelů, nebo obecně betonových součástí, se používají vrtáky s vloženou destičkou slinutého karbidu v hrotu. Označené jsou většinou Masonry drill a lze je použít i na vrtání jiných typů zdí, jak kamenných, tak cihlových. Dají se použít také vrtáky s wolframovým násypem, s těmi jde vrtání podstatně rychleji, ale také jejich cena je vyšší.

Stejně jako u kovu a dřeva je nutné si nejprve vyznačit díru. Do středu křížku uděláme pomocí průbojníku a kladiva důlek, aby vrták netancoval po zdi a nezničil okolní omítku.

Dáme si pozor, jestli nevrtáme do nějakého kabelu, nebo trubky a můžeme začít.

Je vhodné vždy vypnout všechny elektrické okruhy v místnosti a kabel k vrtačce si přivést odjinud.

U vrtání do betonu nemá cenu nejprve zkoušet vrtat bez příklepu. Zapneme příklep, vrtačku na nejvyšší otáčky a začneme. Jenom poznámka: Příklep dělá podle měřičů hluků větší rámus než startující letadlo, nevrtáme proto pozdě večer nebo brzy ráno.

Vlastní vrtání

Vrtáme kolmo do zdi, vrtákem nijak neklepeme ze strany na stranu. Vrtání do betonu jde velice pomalu, proto jsme trpěliví a nesnažíme se ho nijak urychlit. Zejména výpady vrtačkou proti zdi, kdy vrták otáčející se ve vysokých otáčkách narazí zprudka do panelu jsou spíše hazardem se zdravím, než způsobem, jak urychlit vyvrtání díry. Děláme menší přestávky, tak že vrták z díry občas vytáhneme a zase zasuneme, nejenže ochladíme vrták, ale také vysypeme vyvrtané zdivo, které by jinak bránilo dalšímu postupu.

Je dobré vrták po každé vyvrtané díře nabrousit

Praxe ovšem ukazuje, že stačí vrták nabrousit vždy když skončíme s vrtáním.

Sháníte speciální vrtačky pro vrtání do betonu a jiných typů ploch? Neztrácejte čas a vybírejte z nabídek na AAAPOPTÁVKA.CZ

Další návody ze stejné kategorie