Zpět na seznam všech návodů

Vrtání do kachliček

Chceme-li si koupelnu zkrášlit pověšením obrazu, či fotografie z dovolené, bude v devíti případech z deseti nutné navrtat kachlíkové obložení.

Jaký vrták?

Pro vrtání kachlíků, ať už glazovaných, nebo těch „drsně“ keramických nemáme mnoho na výběr.

Vrták do dřeva, nebo železa, je nepoužitelný.

Z běžných vrtáků můžeme volit pouze vrtáky do betonu, a ty také moc nedoporučuji. Pokud máte dostatečnou zásobu kachlíků, a nechcete vyhazovat peníze za drahé speciální vrtáky, můžete jej zkusit. Ale nejlepší volbou bude pořídit vrták s diamantovým prachem (diamantový vrták).

Diamantové vrtáky jsou poměrně drahé (stojí kolem 800 korun), ale jejich použití na kachlíky (nebo třeba také na sklo a tvrdší kameny) se určitě vyplatí. Nehrozí praskání křehkých kachlíků a sklouzávání vrtáku po relativně tvrdém povrchu. Musí se při vrtání chladit, ale chladící sada je většinou přiložena v balení k vrtáku. Doporučené otáčky vrtačky při jejich používání jsou okolo 1000 otáček za minutu.

Příprava

Po naměření díry musíme udělat do středu křížku důlek pro snazší vedení vrtáku při zakousávání do kachlíku. Pro neglazované dlaždice stačí ostrým předmětem vypíchnout mělkou dírku, pro dlaždice s glazurou je postup složitější.

Glazura je totiž velice hladká, a diamantový vrták (navzdory svým skvělým vlastnostem) po ní sklouzává. Je proto dobré alespoň kousek nakresleného křížku okopírovat řezným kotoučkem do skla, aby vznikly dva kolmé vrypy. Uprostřed těchto vrypů (tedy v místě budoucí díry) uděláme opět ostrým předmětem (nabroušeným drátem, průbojníkem, starým nebozízkem) důlek.

Vrtání

V žádném případě nevrtáme s příklepem! Dlaždice je velmi tenká a velice křehká, proto by při vrtání s příklepem praskla během pár okamžiků.

Obecně je vrtání kachlíků zdlouhavá záležitost a je třeba být trpělivý.

Volíme nižší otáčky vrtačky, aby se diamantový hrot nespekl a nepřestal fungovat.

Pokud vrtáme do glazované dlaždice, volíme ještě nižší než nízké otáčky (kolem 600 za minutu). Je to proto, že glazura by při vyšších otáčkách popraskala a vytvořila nepěkné mapy směrem od díry. Jakmile máme glazuru provrtanou, můžeme otáčky zase zvýšit.

Další návody ze stejné kategorie