Zpět na seznam všech návodů

Vrtání do skla

Když rozbijete skleněnou tabulku u vitríny, máte dvě možnosti. Buďto si koupíte sklo u sklenáře a necháte si i vyvrtat otvory na panty a úchytky, nebo si u sklenáře koupíte jenom tabulku a díry si vyvrtáte sami.

Příprava vrtání

Nejprve je samozřejmě nutné si díru pečlivě vyměřit. Vyměříme ji raději z obou stran skla (křížky se musí při pohledu shora zakrývat). Díru měříme alespoň 13 mm od hrany skla, aby sklo při pozdější montáži neprasklo. U těžkých skel (olověných) je to minimálně 25 mm. Tuto vzdálenost se snažíme dodržovat.

Na vrtání použijeme vrtačku s velmi nízkými otáčkami, nebo ruční vrtačku. V každém případě by otáčky neměly překročit 350 otáček za minutu. Také dobře poslouží bateriový akušroubovák.

Sklo je nutné vrtat speciálními vrtáky. Vzhledem k tomu, že tvrdost skla je vyšší, než tvrdost ocelových vrtáků (jakkoliv kalených), není jej možné těmito vrtáky provrtat.

Vrták do skla je jakási ocelová stopka s tvrzenou špicí (vypadá to trochu jako lopatka)

.

Ve špici je diamantový prach, který jako jediný řeže sklo.

Určitě ještě před vrtáním je nutné myslet na bezpečnost práce! Na rozdíl od vrtání dřeva, betonu či kovu je vrtání skla velice nebezpečná záležitost. Při postupu dochází k odletování miniaturních střípků. Proto nevrtáme na koberci a při práci VŽDY používáme ochranné brýle.

Vrtání skleněné tabulky

Tabulku skla položíme na rovnou a nepohyblivou podložku. Menší kusy je nutné k této podložce upnout. Použijeme obyčejné truhlářské svorky, jenom jejich plochy obalíme kusem hadru. Křížek vyznačené díry je dobré v samém jeho středu obtáhnout diamantovým řezným kotoučkem.

Ve vhodné vzdálenosti okolo díry uděláme ohrádku ze sklenářského tmelu (nebo úplně postačí dětská modelína) a dovnitř nalijeme ocet. Ocet nám bude chladit vrták a také částečné zamezí vylétávání střípků.

Vrtáme pomalu a pod malým tlakem nejprve z jedné strany.

Dříve než vrták pronikne sklem, pootočíme tabulku a dovrtáme otvor z druhé strany (zamezíme tak vyštípnutí jeho okrajů)

.

Otvor následně dočistíme velmi jemným brusným papírem. Můžeme jej ještě dohladit brusnou pastou, nebo obyčejnou zubní pastou na kousku hadříku.