Výměna a instalace záchodu (WC)

03.04.12 | autor admin

Záchod by se měl z hygienických důvodů vyměňovat každé tři roky, ale neznám nikoho, kdo by to dodržoval. Přesto je však dobré vědět, jak takové WC vyměnit.

Demontáž starého záchodu

Před odstraněním starého záchodu nejprve vypněte přívod vody, spláchněte a počkejte, až voda vyteče.

Nyní můžete přistoupit k samotné demontáži. Pokud máte nádržku na stěně, je nutné odstranit veškeré splachovací potrubí a nádržku sejmout ze zavěšení. Také vyšroubujte přívod vody (raději ještě zkontrolujte, jestli je vypnutý).

Záchodovou mísu stačí odšroubovat z podlahy a opatrně vytáhnout z manžety odtokové roury. Nakloňte celou mísu trochu dopředu a opatrným povytahováním ji uvolněte a ihned potom vylijte zbylou vodu.

Pokud má váš nový záchod jiné rozteče děr, než ten starý, je nutné staré díry zasádrovat. Totéž udělejte i v případě, že jste doposud používali záchod se zavěšenou nádržkou a váš nový ji nemá.

Montáž nového

Pokud chcete nainstalovat záchod s nádržkou ve zdi, nebo záchod s tlakovým splachováním, pozvěte raději odborníka.

Když ale instalujete běžné typy záchodů, můžete postupovat dále. Nejprve vyznačíme na podlaze díry pro hmoždinky a vyvrtáme je. Zasadíme hmoždinky a zatím je necháme být.

Nyní se zaměříme na nádržku. Pokud je pevně spojená s mísou, nemusíme nic řešit. Pokud má být zavěšená na zdi, musíme opět vyznačit a vyvrtat otvory a zasadit hmoždinky. Do otvorů pevně přišroubujeme úchyty na nádržku a nádržku zavěsíme.

Mísu spojíme pomocí pružné manžety s odpadovou rourou (pozor, mísa musí dojít až nadoraz, jinak by celá toaleta nepředstavitelně zapáchala) a přišroubujeme do podlahy. Ještě šrouby neutahujeme úplně. Připojíme splachovací potrubí od nádržky na stěně.

Nezapomeneme všechny spoje a přechody dobře izolovat.

K tomuto účelu se používá koudel napuštěná fermeží, nebo speciální izolační pásky.

Jakmile máme mísu spojenou, můžeme dotáhnout šrouby v podlaze. Utahujeme je křížem, nikdy ne sousední dva šrouby a po malých částech (neutáhneme je najednou) tak, aby si záchod dobře sedl. Připojíme přívod vody (opět nezapomeneme šroubové spojení utěsnit) a dobře utáhneme.

Nádržku napustíme a zkontrolujeme těsnost všech spojů.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek