Výměna skla

03.04.12 | autor admin

Dvojité sklo, nebo speciální sklo s vrstvou vakua rovnou odneste ke sklenáři. Ten vás pravděpodobně pošle do nějakého servisu (alespoň s oním speciálním vakuovaným sklem). Pokud jste ale rozbili jednoduché okno, můžete si jej opravit sami.

Vyjmutí rozbité tabule

Nejprve je nutné starou a rozbitou tabuli vyndat. U netmelených skel stačí pouze uvolnit (vypáčit) lištu, která drží sklo u rámu a zbytky skla vyndat. Pokud je tabule tmelená, je nutné použít hrubou sílu. Vezměte kladivo a obě strany skla obalte látkou. Vymlaťte sklo až do úrovně tmelené vrstvy. Tmel je nutné také odstranit. Použijeme k tomu staré dláto.

U tohoto vytmelného okna bychom museli sklo rozbít, a pak ještě uvolnit lišty kolem, které sklo drží .U tohoto vytmelného okna bychom museli sklo rozbít, a pak ještě uvolnit lišty kolem, které sklo drží .

Naměření a nařezání nového skla

Naměříme novou tabuli, přičemž čáry nakreslíme obyčejnou tužkou (drží na skle). Nejčastěji je sklo pravoúhlé, ale občas se stává, že má různé prapodivné tvary. Naměření vymyslíme tak, abychom museli sklo co nejméně řezat.

Rovné řezy vedeme speciálním nožem s korundovým kotoučkem podél pravítka.

Sklo úplně nedořízneme. Poté lehkým poklepáváním na řez vytvoříme řadu jemných lomů. Sklo si pod řezem podložíme.

Složitější tvary vedeme opět speciální nožem podél vytvořené šablony. Sklo nelámeme přes nějakou hranu, ale pomocí kombinačních kleští sklo opatrně po malých kouscích odštípeme.

Na závěr obrousíme hrany. Úplně postačí běžný brousek na nože namočený v oleji, nebo smirkový papír.

Zasklení

Nové sklo můžeme do rámu vsadit buď pomocí tmelu (lepší izolační vlastnosti) nebo lišty (jednodušší a lepší vzhled). Při zasklívání pomocí tmelu nejprve sklo přitlučeme sklenářskými hřebíčky (nebo krátkými kolářskými). Na skleněnou tabuli přitom položíme lepenku, abychom sklo nepoškrábali. Když sklo drží, můžeme jej vytmelit pomocí speciálního tmelu.

Ten nejprve hněteme (aby změkl a přestal hrudkovatět), potom z něj uválíme tenký váleček a přitiskneme do spojnice rámu a skla. Vyhlaďte prstem a nechte čtyři týdny zasychat (okno může být už v rámu). je možné použít obyčejný silikonový tmel a výsledky nejsou o mnoho horší.

Pokud zasklíváme lištou, máme práci značně usnadněnou. Pouze přitlučeme vhodnou lištu do rámu (pomocí kolářských hřebíčků) tak, aby sklo drželo.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také