Výměna vodoměru

03.04.12 | autor admin

Vodoměry je čas od času nutné vyměnit, nebo nechat zkontrolovat ve státní zkušebně. To vyplývá ze zákona o vodovodech a kanalizacích.

Jak často?

Podle platného zákona je doba platnosti ověření funkce vodoměrů pro teplou vodu 4 roky, pro vodu studenou potom 6 let. Poté se vodoměry musí buďto vyměnit, nebo nechat zkontrolovat ve státní zkušebně. Většinou ale vodoměry po 4 (respektive 6) letech neodpovídají atestům a stejně je nutné je vyměnit.

Můžete si vybrat, jestli chcete nový vodoměr, nebo vodoměr repasovaný a zkontrolovaný.

Výměnu vodoměrů bohužel sami neprovedete a je nutné ji svěřit odborné firmě. Vy máte pouze na výběr, který typ vodoměru si chcete nechat nainstalovat. Tyto rozdělím podle původu vodoměru na nové a repasované a potom podle typu na klasické mechanické a vodoměry s dálkovým odečtem.

Nové versus repasované vodoměry

Výhodou repasovaných vodoměrů je samozřejmě jejich cena. Ta se málokdy vyšplhá na 200 Kč. Mají ale zkrácenou záruční dobu na pouhých 6 měsíců a jsou také náchylnější k poškození. I možnost zanesení mechanismu vodním kamenem je zde vyšší, než u vodoměru nových.

Naopak nové vodoměry stojí od 300 Kč výše (některé modely s dálkovým odečtem až 1800,–). Jsou ale se standartní záruční dobou.

Vodoměry na teplou vodu mají čtyřletou záruku a studené vodoměry šestiletou.

Také jejich poruchovost je prakticky nulová, proto myslím, že je lepší investovat do nového vodoměru.

Mechanické

Klasické mechanické vodoměry jsou v dnešní době stále nejběžnější. Jejich velkou nevýhodou je nutnost přítomnosti technika od vodovodních služeb k odečtu vodoměru. Určitě se vám někdy stalo, že jste marně čekali, nebo naopak přišel v době vaší nepřítomnosti. Jsou také zatíženy větší chybou měření a mohou proměřovat (platíte více, než byste měli). V jejich prospěch naopak hraje nízká cena, často několikanásobně nižší než u těch s dálkovým odečtem.

S dálkovým odečtem

Jsou drahé (přes 1000 korun), ale mají výborné vlastnosti. Nemusíte čekat na techniky, ale ti si odečet provedou přímo přes kabel, připojený k vodoměru (u novějších a dražších se dokonce používá rádiový signál). Také nemají téměř žádnou chybu měření a může se stát, že se vám proti mechanickému vodoměru bohatě vyplatí.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také