Zpět na seznam všech návodů

Výměna vodovodní baterie

Občas se rozhodnete vyměnit vodovodní baterii za novou. Co dělat abyste si na to nemuseli zvát instalatéry?

Demontáž staré baterie

Nejprve samozřejmě vypneme vodu a otevřeme naplno kohoutky (nebo pákovou baterii střídavě úplně vpravo a potom úplně vlevo). Necháme odtéct přebytečnou vodu. Podložíme si napojení ohebných hadic do zdi (nebo do jiné přípojky) nějakým kbelíkem či hrncem. Odšroubujeme spojení a necháme opět odtéct zbytky vody.

Baterii většinou drží zespodu dvojice matic. Obě vyšroubujeme a baterii opatrně vytáhneme. Dáváme přitom pozor na těsnění kolem těla baterie. Ne vždy je totiž pravidlem, že toto těsnění je dodáváno společně s novou baterií, možná jej budeme muset použít znovu.

Montáž nové

Před montáží nové baterie nejprve zkontrolujeme velikost otvoru pro hadice a rozteč děr pro kotvící šrouby.

Pokud nesedí na novou baterii, je nutné vyvrtat nové. Jestli vyměňujete baterii v keramickém umyvadle, půjde toto těžko, proto si raději nejprve změřte oba rozměry a kupte baterii se stejným průměrem a stejnou roztečí šroubů.

Baterii našroubujeme do otvoru a nezapomeneme ji podložit těsněním. Oba šrouby utahujeme střídavě (ne jeden naráz a potom druhý) a nemusíme je utahovat přílišnou silou. Stačí, aby baterie držela a těsnění se zamáčklo do podložky.

Nyní nastává část náročná na přemýšlení. Musíme správně zapojit flexi hadice k přívodu vody. Na některých dražších bateriích bývají tyto hadice označené červenou a modrou šipkou, ale pravidlo to rozhodně není. Zespodu baterie vedou dva vývody. Pokud máte kohoutkovou, většinou je pod kohoutkem příslušný vývod vody.

Tedy: když je vlevo kohoutek studené vody, tak je vlevo i vývod studené vody.

pákové baterie je to dost podobné, akorát se musíte podívat na barevný proužek. Při připojení hadic nezapomeneme na těsnění. Většinou se těsní gumovým O-kroužkem, který bývá součástí balení nové baterie. Pokud tam nic takového není, musíme buďto koupit odpovídající gumový kroužek, nebo utěsnit přívody postaru koudelí.

Zapneme přívod vody, vyzkoušíme těsnost všech spojů a máme hotovo. Voda se ještě musí nechat odtočit a zbavit všech vzduchových bublin (bude to chvíli prskat).

Další návody ze stejné kategorie