Výměna vypínače světla

03.04.12 | autor admin

Výměna vypínače je spíše estetickou záležitostí. Obyčejné kolébkové vypínače v domácnosti nejsou příliš poruchové a výměna jednoduchého vypínače za dvojitý znamená sekání zdi a zavádění nových kabelů.

Výměna krytu vypínače

Dnes je pouze pár vypínačů, ke kterým lze dokoupit výměnné kryty. Většinou se jedná o desénové záležitosti a návod na jejich výměnu je velice podrobně popsán na výrobku.

Obyčejné výrobky většinou nemají výměnné kryty a nelze je ani zaměňovat.

V podstatě se ale pouze vyhákne kryt kolébky pomocí tenčího šroubováku. Dáváme pozor, abychom kryt nepoškrábali. Páčením šroubováku (zlehka, netlačit!) v místě osičky (místě, kde se vypínač otáčí) způsobíme vycvaknutí krytu. Nový kryt pouze lehce rukou natlačíme a máme hotovo. Není dokonce ani nutné vypínat proud (pokud jste šikovní a nesáhnete šroubovákem do kontaktů).

Výměna celého vypínače

Nejprve postupujeme stejně jako v předchozím případě, s tím rozdílem, že tentokrát proud určitě vypneme. Vycvakneme kryt a vidíme vlastní tělo vypínače, které většinou bývá dvěma šroubky chycené do krabice. Pokud se s vypínačem něco stalo a my jej chceme pouze zprovoznit, stačí vyměnit jenom toto tělo a nemusíme vyndávat celou krabici.

Odšroubujeme drátky z kontaktů a vyšroubujeme oba šroubky, které drží vlastní vypínač uchycený v krabici. Opět, pokud pouze potřebujeme zprovoznit nefunkční vypínač, stačí koupit a vyměnit pouze toto tělo a další krok nás nemusí zajímat.

Když jsme se ale rozhodli vyměnit vypínač celý, je nutné krabici ze zdi dostat. Ostrým sekáčkem do zdi opatrně páčíme (rovnoměrně po celém obvodu), dokud krabici neuvolníme. Potom ještě díru rozšíříme podle potřeb nového vypínače.

Novou krabici vložíme do vzniklého otvoru, protáhneme dovnitř dráty (možná budeme muset vylomit v krabici díry) a zasádrujeme.

Nejprve nahrubo, aby krabice držela, byla zarovnaná se stěnou, a aby horní hrana byla vodorovně s podlahou. Potom díru začistíme.

Vhodně roztáhneme dráty a našroubujeme tělo vypínače. Vypínač otočíme tak, aby se zhasínal pohybem dolů, a našroubujeme do kontaktů dráty. Většinou dole bývá přívod a nahoře výstup. Zacvakneme zpátky kryt, zapneme okruh a můžeme vypínač vyzkoušet.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také