Výměna vložky zámku, výměna fabky

03.04.12 | autor admin

Pokud chcete vyměnit bezpečnostní zámek, je vám tento návod k ničemu, ale pro výměnu obyčejného dozického zámku, nebo FABky jej snad využijete.

Demontáž starého a výběr nového

Nejprve musíme povolit šrouby, které nám drží vložku ve dveřích.Nejprve musíme povolit šrouby, které nám drží vložku ve dveřích.

Jako první musíme ze dveří odstranit zámek starý. U dozických zámků (s jednoduchým klíčem, jdou otevřít téměř čímkoliv) je to jednoduché. Stačí pouze z boku povolit dva vruty, které drží vložku ve dveřích, sundat štítek a vyndat kliky (z jedné strany je klika zespodu jištěna malým imbusovým šroubkem) a celou vložku vyjmout.

Pokud vyndáváme FABku, povolíme nejprve oba šrouby z boku dveří, sundáme štítky a kliku. Do zámku vložíme klíč a pootočíme jím o 45° doprava (občas doleva, musíte vyzkoušet). Celý zámek plynule z díry vytáhneme (bez použití síly).

Potom můžeme celou vložku vyndat.Potom můžeme celou vložku vyndat.

Vyndáme vložku. Koupíme novou vložku, ale musí přesně pasovat do díry po té staré. Nejlepší bude si starou vložku vzít s sebou a v obchodě se poradit.

Pokud měníme dozický zámek za FAB, je nutné také koupit nové štítky i s klikou. Také se rozhodneme, kolik chceme klíčů.

Montáž nové FABky

Nejprve zkontrolujeme, na jakou stranu se dveře vlastně otevírají. Podle toho musíme upravit západku kliky. Pokud je západka z výroby na špatnou stranu, můžeme ji jednoduše pootočit kleštěmi kolem její osy.

Vložku vsuneme do díry po vložce předchozí a zajistíme dvěma vruty. Vruty neutahujeme naplno, jenom si je trochu přitáhneme, aby vložka držela na svém místě. Pokud nejde vsunout hladce rukou, musíme použít gumovou paličku, nebo paličku dřevěnou (a obalenou kusem hadru). Do díry pro vlastní zámek vsuneme zámkovou vložku. Opět v ní držíme klíč pootočený tak, aby středová část (ta černá) byla v ose zámku. Na zámek nijak netlačíme, musí jít do díry sám.

Namontujeme nový štítek na jedné straně (na té, kde je klika se čtyřhranem pevně spojená) a přitáhneme dvěma ozdobnými vruty. Poté nasadíme štítek s klikou i na straně druhé a opět přitáhneme. Po nasazení kliky je ještě nutné ji pojistit.

Takzvaný červík nám zajišťuje kliku proti vytažení, a proto musí být utažený (na snímku vyšroubovaný).Takzvaný červík nám zajišťuje kliku proti vytažení, a proto musí být utažený (na snímku vyšroubovaný).

Zespodu do ní našroubujeme malý šroubek (červíček) a imbusem (u starších klik rovnou drážkou), ten podrží kliku proti vypadnutí.

Nakonec napevno dotáhneme šrouby z boku a zkusíme zamknout a zavřít dveře.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také