Zpět na seznam všech návodů

Výměna žárovky

Výměna běžných žárovek

Běžnou žárovkou rozumíme žárovku se šroubovací paticí. Těch je v domácnosti největší množství a také jejich výměna bude nejčastější.

Nemusí to být jenom klasické žárovky hruškovitého tvaru, ale mohou mít nepřeberné množství tvarů, velikostí, a dokonce to ani nemusí být žárovky. I zářivky se dnes vyrábí se šroubovací paticí a jsou velmi oblíbené.

Nejprve je nutné se podívat na starou žárovku a najít údaj o jejím příkonu. Pokud je tento údaj už smazaný dlouhým používáním žárovky, je nutné vyhledat na svítidle malou tabulku. Tam se udává i maximální příkon, jaký může žárovka mít. Nedáváme tedy do světla žárovky s vyšším příkonem.

Nejprve vypneme proud. Stačí se pouze přesvědčit, jestli do svítidla neproudí, jestli je vypínač vypnutý. Pokud máme světlo o více žárovkách a ostatní svítí, je kontrola velmi jednoduchá. Pokud si ale nejsme jisti, vypneme raději příslušný elektrický okruh.

Vyšroubujeme starou žárovku a místo ní zasadíme do patice novou s příslušnými hodnotami příkonu a maximálního dovoleného napětí.

Výměna reflektorových žárovek

Reflektorové halogenové žárovky jsou v dnešní době velmi oblíbené. Nejenže jsou podstatně menší než žárovky obyčejné, ale také déle vydrží, a co je asi nejdůležitější, při stejném příkonu podstatně víc svítí.

Postupujeme stejně jako u žárovek běžných. Reflektorové žárovky ale mají bajonetový závit, a ne šroubovací, proto stačí je pouze trochu pootočit. Až uslyšíme slabé zakliknutí, tak přestaneme tlačit žárovka je na svém místě.

Jediná věc, na kterou si musíme dát obrovský pozor je voltáž žárovky.

Protože se halogenové žárovky používají buďto na 230V, nebo na 12V, je nutné maximální povolené napětí raději třikrát zkontrolovat.

V poslední době se také vyrábí reflektorové žárovky s LED diodami. Ty jsou pouze na 12V a pro jejich zapojení je nutná správná polarita. Tu zkontrolujeme elektrickým altimetrem. Pokud nevíme, kde je plus pól zdroje a kde mínus, nikdy žárovku nezapojujeme stylem „pokus omyl“! LEDky bychom zničili a možná by se nám povedlo i spálit trafo.

Další návody ze stejné kategorie