Zpět na seznam všech návodů

Výměna zárubně dveří a dveří

Pokud chcete vyměnit dveře za bezpečnostní, musíte vyměnit i jejich zárubeň. Ale i když montujete do čerstvého otvoru ve zdi nové dveře, tak se vám tento návod hodí.

Problém

Nejprve něco k problémům. Pokud se rozhodneme do starého bytu umístit nové zárubně i se dveřmi, může nastat menší problém. Staré dveře a zárubně měly jiné rozměry, než dnešní typizované výrobky (hlavně výšku) a do díry ve zdi nejdou.

Je nutné sekat zeď, což není úplně jednoduchá práce. Na toto si dávejte pozor, když například vyzdíváte bytové jádro. Pokud dělníkům neřeknete, že mají díru pro dveře zvětšit, udělají ji na velikost starých zárubní a vy máte problém.

Demontáž staré zárubně

Zárubně se vyrábí v několika druzích a při demontáži nejprve zjistěte, o jaký konkrétní typ se jedná.

Pokud bydlíte v paneláku, tak máte nejspíš zárubně šroubované přímo do panelu.

Takovýto typ je nejjednodušší na vyndání. Zárubeň se skládá z několika kusů (nejčastěji ze tří) a vymontujeme ji tak, že vyšroubujeme všechny šrouby.

Horší situace nastane, jsou-li zárubně kotvené do zdi pomocí navařených ocelových plátů (takzvaných pracen). Taková zárubeň se bez hrubé síly ze zdi vyndat nedá. Je nutné všechny pracny rozbruškou odříznout, vyjmout vlastní zárubeň, potom kolem zbytků ve zdi udělat díry a opět rozbruškou odřezat zbytky ocelového plátu. Díru je pak nutné ještě zednicky začistit.

Úplně nejhorší co vás může potkat je zárubeň bezpečnostních dveří, nebo atypické naddveřní překlady. Vyjmutí těchto typů není snadné a je lepší si přizvat odborníka.

Nová zárubeň

Pokud zamýšlíte výměnu vchodových dveří, raději ji přenechte odborníkovi.

Zvláště když chcete mít vchod zabezpečen. Bezpečnostní dveře totiž vyžadují i speciální zárubeň, jejíž montáž není vůbec jednoduchá a vyžaduje četné vrtání a sekání zdi.

Vnitřní dveře je vhodné instalovat se speciálními obložkovými zárubněmi. Tyto zárubně jsou konstruovány tak, aby zakryly veškeré spoje. Jejich montáž je velice komplikovaná, ale většinou bývá přiložen podrobný návod. Ve většině případů se začíná montáží naddveřní části.

Další návody ze stejné kategorie