Výroba police na zeď

03.04.12 | autor admin

Příprava konstrukce

Před vlastní výrobou je nutné se nejprve pořádně zamyslet.

Na co bude police určena? Jakou váhu má maximálně unést? A kde bude viset?

Po zodpovězení těchto tří otázek je nutné podle toho vybrat dřevo, a vymyslet konstrukci. Dřevo doporučuji smrkové, nebo borové, obě se dají dobře sehnat, jsou levné, hodně vydrží a mají pěknou strukturu. Podle toho, jako váhu police ponese je nutné zvolit tloušťku prken a také způsob zavěšení.

Zavěšení je možné dvojího druhu. Buď klasicky pověšená police, nebo police podepřená ocelovými elky. Pokud police neponese nějakou dramatickou váhu, lze ji pověsit běžně na dva závěsné body přes lanka.

Chceme-li polici více zatěžovat, je vhodné zvolit podepření ocelovými L-profily, protože daleko více vydrží.

Daní za výdrž je ale jejich vzhled. I když se je výrobci snaží dělat co nejnenápadnější, stále ještě dřevo spíše hyzdí. Dobrou alternativou mohou být dřevěné podpěrné profily, ale ty se zase nevyrábí v tolika rozměrových provedeních.

Konstrukce

Vlastní konstrukce police opět závisí na jejím uvažovaném zatížení. V každém případě ale doporučuji přidat na kraje hlavního nosného prvku (většinou prkno, ale může být také rošt z kulatiny) výztuhy. Ty zabraňují kroucení a praskání vlastní police. Stačí dvě lišty zboku přikolíkované, nebo začepované k hlavní desce.

Když uvažujeme o polici na knihy, je dobré místo dvou lišt ze strany použít dvě vyšší prkna, nebo zbytky desky, ze které je vyrobena police. Ty můžeme přiříznout do libovolného tvaru. Tyto dvě prkna zabraňují vypadávání knih z police.

Zavěšené police

Nejjednodušší způsob zavěšení je následující: Do všech čtyř rohů police zavrtáme jednoduchá očka. Na stěnu do vhodné výšky umístíme dva závěsy (musí být stejně vysoko). Ideálně postačí dřevěné špalíky se zavrtanými očky. Potom si připravíme dvě stejně dlouhá lanka, přivážeme je k okům na polici a provlékneme okem na závěsu.

Podepřené police

Police podpírané profily jsou výrazně jednodušší. Stačí pouze ve stejné výšce do zdi přišroubovat dva nebo více profilů, položit na ně polici a přišroubovat k ní samořeznými šrouby.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také