Zpět na seznam všech návodů

Zateplení fasády

Zateplování fasád je v dnešní době velice diskutované téma. Rozhodně je doporučováno, protože velmi výrazně šetří spotřebu tepla. Jaké zateplení ale zvolit?

Rozmýšlení

Především je nutné zvážit, jestli je vůbec možné dům zateplit zvenku (nejčastější způsob zateplování). Některé domy jsou buďto hodně členité, mají ozdobné venkovní zdi (například imitace cihly), nebo jednoduše nelze kvůli zvýšené vlhkosti stěn zateplení provést.

Zateplení nedoporučuji provádět svépomocí! Ne že bych chtěl stavebním firmám zvyšovat zisky, ale špatně provedené zateplení fasády může skončit zvlhnutím stěn a jejich rozpadáním. Špatně vybraný typ zateplení může také skončit špatně. Proto doporučuji všechno konzultovat s odborníkem.

Pokud dům teprve stavíte, musíte se zateplením počítat.

Například při vymýšlení otvorů pro okna a dveře je nutné počítat s větší tloušťkou zdi. Nebo při konstrukci střechy je také nutné připočíst nějaké ty centimetry.

Vnitřní izolace

Izolace stěn zevnitř se dnes pokud možno nepoužívá. Má mnoho nevýhod, z nichž ty nejvýraznější jsou: podstatné zmenšení rozměrů pokoje, problémy s budoucí elektroinstalací (ale i třeba s věšením obrázků a fotek) a v neposlední řadě také vytvoření tepelných mostů. Pokud totiž izolujete pokoj pouze uvnitř a necháváte vnější zdi holé, chlad se ?rozlézá? zdmi po celém domě a vy musíte izolovat všechny stěny všech pokojů.

Vnější izolace skelnou vlnou

Nejčastější, nejjednodušší a nejlevnější způsob izolace celého domu. Na výběr je z několika možností izolační vrstvy, od klasické skelné vlny, přes polystyren (který se však smí použít až od určité výšky nad zemí ? velmi dobře hoří) až po kamennou vlnu (ptáci ji nevyzobávají, veverky si v ní nedělají hnízda a je nehořlavá).

Izolace speciální pěnou

Pokud máte dům, který nepotřebuje dýchat (nemá problémy s vlhkostí), mohu tuto izolaci vřele doporučit. Izolace se totiž musí pokládat na parotěsnou folii. V ČR je sice jenom jediná firma, která se na toto specializuje, ale i tak tento způsob stojí téměř stejně jako běžné obklady skelnou vlnou. A celá práce netrvá déle než čtyři dny.

Další návody ze stejné kategorie