Zpracování dřeva - Bříza

03.04.12 | autor admin

Jako jediná ze stromů má bílou kůru s občasnými černými fleky, to je její poznávací znamení a není snad nikoho, kdo by ji nepoznal. Roste skoro všude, je velmi nenáročná a díky tisícům okřídlených plodů se rychle množí i na místa, kam by se jiný strom nikdy nedostal (například vrcholky starých komínů).

Vlastnosti

Dřevo břízy je stejně bílé jako její kůra. Někdy bývá našedlé, jindy zase růžové, v žádném případě ale nemá žádný lesk.

Březové dřevoBřezové dřevo
Březová kůra (vhodná na podpal)Březová kůra (vhodná na podpal)

Pokud bříza vyrostla ve vlhkém prostředí, objevuje se kolem její dřeně tmavohnědý až černý pruh. Barva bělu a jádra se moc neliší, ve většině případů jsou obě barvy stejné.

stejnoměrně husté letokruhy, je středně tvrdé (něco mezi smrkem například a dubovým či habrovým řezivem). Březové dřevo je hodně pevné a velmi dobře se ohýbá. A jako většina stromů se obrábí lépe za syrova, než po vyschnutí. Velice špatně odolává povětrnostním vlivům, hlavně dešťům. Je také náchylné k hnilobě a napadení nějakými houbami. Pokud necháme poražený strom ležet na zemi, rozpadne se do jednoho roku téměř na prach.

Březové dřevo je pověstné hlavně díky svým dobrým vlastnostem při topení.

Hoří i za syrova, naopak necháme-li ho příliš vyschnout, shoří jako papír a mnoho nezahřeje. Používá se hlavně na topení v polenech do krbu.

Odedávna je oblíbené mezi soustružníky, protože schne i v kulatině bez praskání po obvodu (do cca 15 cm průměru).

Bříza bělokoráBříza bělokorá

Použití

Dnes se používá hlavně k soustružení. Točí se z něj například vázy, svícny, ale také dřevěné slánky, nebo kořenky. Nebo z něj lze vyrábět pěkné misky, ať už soustružené, nebo jenom dlabané dlátem. Pro výrobu nábytku se moc nehodí, nemá příliš pěknou kresbu a výsledek by byl takový ?plochý? (bez výraznější kresby, jako kdyby byl z plastu). Na venkově je časté použití březových větviček na výrobu košťat (říká se jim metly).

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také