Zpět na seznam všech návodů

Zpracování dřeva - Bříza

Jako jediná ze stromů má bílou kůru s občasnými černými fleky, to je její poznávací znamení a není snad nikoho, kdo by ji nepoznal. Roste skoro všude, je velmi nenáročná a díky tisícům okřídlených plodů se rychle množí i na místa, kam by se jiný strom nikdy nedostal (například vrcholky starých komínů).

Vlastnosti

Dřevo břízy je stejně bílé jako její kůra. Někdy bývá našedlé, jindy zase růžové, v žádném případě ale nemá žádný lesk.

Pokud bříza vyrostla ve vlhkém prostředí, objevuje se kolem její dřeně tmavohnědý až černý pruh. Barva bělu a jádra se moc neliší, ve většině případů jsou obě barvy stejné.

stejnoměrně husté letokruhy, je středně tvrdé (něco mezi smrkem například a dubovým či habrovým řezivem). Březové dřevo je hodně pevné a velmi dobře se ohýbá. A jako většina stromů se obrábí lépe za syrova, než po vyschnutí. Velice špatně odolává povětrnostním vlivům, hlavně dešťům. Je také náchylné k hnilobě a napadení nějakými houbami. Pokud necháme poražený strom ležet na zemi, rozpadne se do jednoho roku téměř na prach.

Březové dřevo je pověstné hlavně díky svým dobrým vlastnostem při topení.

Hoří i za syrova, naopak necháme-li ho příliš vyschnout, shoří jako papír a mnoho nezahřeje. Používá se hlavně na topení v polenech do krbu.

Odedávna je oblíbené mezi soustružníky, protože schne i v kulatině bez praskání po obvodu (do cca 15 cm průměru).

Použití

Dnes se používá hlavně k soustružení. Točí se z něj například vázy, svícny, ale také dřevěné slánky, nebo kořenky. Nebo z něj lze vyrábět pěkné misky, ať už soustružené, nebo jenom dlabané dlátem. Pro výrobu nábytku se moc nehodí, nemá příliš pěknou kresbu a výsledek by byl takový ?plochý? (bez výraznější kresby, jako kdyby byl z plastu). Na venkově je časté použití březových větviček na výrobu košťat (říká se jim metly).

Sháníte firmu na opracování „dřeva“http://ww­w.aaapoptavka­.cz/zadani-nove-poptavky/drevo­.html?utm_sor­ce=koumak&utm_me­dium=odkaz? Neztrácejte čas hledáním dodavatele a zadejte si poptávku zdarma.

Další návody ze stejné kategorie