Zpracování dřeva - Dub

03.04.12 | autor admin

Mladý doubekMladý doubek

Duby jsou přirozenou, starou evropskou dřevinou. Mohutná koruna, která se často tyčí až 45 metrů nad okolním povrchem, je tvořená rozložitou spletí větví. Duby často dožívají až několika set let.

Vlastnosti

Dub je synonymem pro pevnost a trvanlivost. Stejně tak jeho dříví je pevné, tvrdé, houževnaté a velmi trvanlivé. Dubové dřevo je jedno z nejžádanějších a po staletí bylo velmi vysoce ceněno. Má úzkou světlehnědou běl a široké, stejnoměrně hnědě zbarvené jádro. Na příčném řezu jsou často vidět takzvaná zrcátka (světlehnědé paprsky v tmavším jádře sbíhající se ve středu stromu). Jedná se o přeříznutá dřeňová vlákna.

Dub z našich dřevin nejdéle odolává povětrnosti, nebo působení vody. Vzdoruje také velice dobře střídání sucha a vlhka. Při dlouhém pobytu pod vodou dubové dřevo tmavne až téměř do úplného zčernání.

Tvrdé dubové dřevoTvrdé dubové dřevo

V Anglii je po dubu dokonce pojmenován celý věk: Age of the oak (mezi lety 1500 a 1600).

Tam se ovšem nejednalo o náš klasický Dub letní, nebo Dub zimní, ale o Dub bahenní. Ten je typický téměř černým dřevem. Barvu dubu bahenního lze u obyčejných dubů našich zeměpisných šířek napodobit čpavkováním (působením plynného amoniaku).

Typický list dubuTypický list dubu

Použití

V minulosti se duby používaly na ty nejnamáhavější součásti, které často přicházely do styku s vodou. Jednalo se například o mlýnská kola, hamry, nebo třeba piloty pro mosty a lávky. Dnes ze starých technik přetrvala pouze výroba dubových sudů. Ty jsou oblíbené zejména na zrání kvalitní whisky.

Za všech věků byl dub oblíben na výrobu masivního nábytku. Dnes tomu není jinak, dubové dřevo se stále používá na výrobu velmi kvalitního a velmi drahého nábytku. My jej také můžeme použít na výrobu nábytku, nebo třeba na ozdobné předměty interiéru (jako jsou třeba svícny, misky a stojánky). Pro venkovní použití se dubové špalky hodí jako základové piloty kůlen, nebo altánků.

Pokud chcete mít před domem třeba dřevěné dlaždice, doporučuji je vyrobit opět právě z dubu.

Pokud máte na zahradě rybníček, nebo přírodní bazének (nebo třeba protéká-li vaší zahradou potok) a vy chcete postavit cokoliv dřevěného (můstek, lávku), doporučuji opět dub. Rozhodně alespoň ponořené části.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také