Zpracování dřeva - Eben

03.04.12 | autor admin

Eben je exotický strom, proto je jeho dřevo u nás velice vzácné a drahé. Má ale výborné vlastnosti, téměř ideální pro všechny druhy zpracování.

Vlastnosti

Dřevo ebenu je k dostání ve více variantách. Nejčastěji je ale k sehnání v úplně černé nebo hodně tmavé hnědočerné barvě. Je velmi těžké (mnohonásobně těžší než dřevo akátové), hodně pevné (jedno z nejpevnějších dřev vůbec, svou pevností se blíží uhlíkovým kompozitům) a tvrdé.

Listy a plody stromu Diospyros, ze kterého se získává ebenové dřevo.Listy a plody stromu Diospyros, ze kterého se získává ebenové dřevo.

Jakýmkoliv nástrojem je možné jej obrobit. Dláto, soustruh, nebo smirkový papír, je to jedno. Nástroje nezanáší, pouze nožové nástroje (dláto, hoblík, soustruh) se potýkají s častým tupením (dáno vysokou tvrdostí ebenu). Po všech nástrojích zůstává jakoby finální vzhled (žádná vytrhaná vlákna nebo drsný povrch).

Po vyleštění a navoskování působí až nedřevěným dojmem. Vypadá spíše jako bakelit, nebo nějaký černý plast.

Použití

Kdo by chtěl použít eben na výrobu nábytku je buď blázen, nebo milionář.

Použití jako stavebního dřeva je už úplná pitomost. Eben je něco jako diamant mezi drahokami, pokud už vůbec seženete kousek ebenového dřeva, stačí jej postavit neopracovaný do obývacího pokoje. Jestli ale mermomocí chcete z ebenu něco stvořit, doporučuji menší šperky (třeba ebenový náhrdelník).

Ebenu se také využívá pro výrobu špičkových a velice drahých hudebních nástrojů, hlavně pro klasickou hudbu. Rockoví hudebníci jej, díky jeho váze, při poskakování na pódiu moc neocení.

Ebenový vzhled lze v našich podmínkách úspěšně napodobit několika vrstvami černého mořidla na hrušňovém, nebo ještě spíše javorovém dřevě. Nikoliv však jeho vlastnosti, ty žádné jiné dřevo mít nemůže.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také