Zpět na seznam všech návodů

Zpracování dřeva - Jasan

Jasan ztepilý roste nejčastěji kolem potoků a jiných vodních ploch. Je chladnomilný, na rozdíl od svého příbuzného Jasanu mannového. Ten roste na suchých teplých stráních, jeho míza obsahuje alkohol a na vzduchu rychle tuhne.

Vlastnosti

Jasan je pevný a houževnatý. Z našich dřevin je jeho dřevo nejpružnější, čehož se také hojně využívá. Běl je u mladých stromků velmi široké, u těch starších naopak úzké, nejprve jasně sněhobílá, později růžoví, nebo získává smetanovou barvu.

Jádro je u mladých stromů, nebo u jasanových větví nahrazeno měkkou dužinou, u vzrostlých jedinců je ostře ohraničené. Má tmavohnědou barvu a nekopíruje letokruhy jako u jiných stromů (je nepravidelné). Postupem času jasanové dřevo nabývá mírného zlatavého lesku.

Letokruhy jsou dobře viditelné, hezky pravidelné.

Dřevo se velmi dobře obrábí, jak na soustruzích, tak třeba i dlátem a hoblíkem. Také se dobře brousí, a rovněž lepení probíhá bez problémů.

Jasan, jako jeden z mála stromů, lze vybrousit a následně vyleštit do téměř dokonale hladkého povrchu.

Použití

Dříve se jasan hodně používal na výrobu lyží, díky své dobré ohýbatelnosti, lehkosti a vysoké pevnosti. Také se z něj dělaly luky s kratším dostřelem (pro luky s delšími dostřely je vhodný spíše cedr, nebo tis) a dodnes se z něj vyrábí dřevěné šípy. Byl používán také na výrobu lyžin u saní, nebo hokejek.

Dřevěné hokejky se z něj dělají dodnes, i když už se čím dál tím více používají spíše kompozity.

V domácnosti je jasan žádaný na vykládání (intarzie), například v kombinaci s tmavým ořechem. Žádané zboží jsou také jasanové dýhy s kontrastem běli a jádra. Z jasanových prken a palubek opět s kontrastem běli a jádra lze zhotovit krásné obložení stěn. Jediný problém jasanu je, že se špatně shání (s výjimkou dýh).

Sháníte firmu na opracování „dřeva“http://ww­w.aaapoptavka­.cz/zadani-nove-poptavky/drevo­.html?utm_sor­ce=koumak&utm_me­dium=odkaz? Neztrácejte čas hledáním dodavatele a zadejte si poptávku zdarma.

Další návody ze stejné kategorie