Zpracování dřeva - Olše

03.04.12 | autor admin

V každém ročním období olši poznáme podle charakteristických malých šištiček. Olše miluje vodu a vlhkou půdu a dorůstá výšky až třiceti metrů. Odvar z listů a mladé kůry má prý protizánětlivé účinky.

Vlastnosti

Po poražení se řez dřevem rychle barví do oranžova či červena, někdy se na pařezu objevují kruhy barvy krve, což zřejmě vedlo k různým pověrám o strašidlech.

Jak olšové dřevo vysychá, chytá oranžovou barvu.Jak olšové dřevo vysychá, chytá oranžovou barvu.

Olšové dřevo je žlutobílé, někdy narůžovělé, někdy až šedooranžové. Jádro není od bělu nijak barevně odlišeno, je stejnoměrné (bez výraznějších letokruhů).

Zajímavostí olšového dřeva je fakt, že pod vodu je daleko trvanlivější než na vzduchu. Je to asi díky vysokému obsahu tříslovin. Je měkké a pevné. Snadno se štípe a dláty lze řezat téměř bez rozdílu po vláknech i přes ně.

Olše mívá až takto našedlou kůru.Olše mívá až takto našedlou kůru.

Je to jedna z nejoblíbenějších dřevin pro řezbáře (společně s lipovým dřevem), díky svojí měkkosti a dobré obrobitelnosti. Bohužel, stejně jako lipové řezivo, trpí často červotoči a jinými dřevokazným hmyzem.

Použití

Z větších stromů se krájejí dýhy. Tyto dýhy jsou vcelku oblíbené, protože olšové dřevo krásně ?prosvětlí? interiér. Používají se hojně hlavně na kuchyňské linky z OSB desek. Na venkově se z olše vyrábí předměty pro domácí zvířata (například koryta na krmení prasat), právě kvůli jeho vlastnostem ve vodě. Kůru olší používají koželuhové na činění kůže, protože obsahuje hodně třísla.

My olšové dřevo příliš nevyužijeme.

Na masivní konstrukce se nehodí, protože je příliš měkké. Na umělecké předměty se také moc nehodí, protože nemá žádnou kresbu.

Snad jenom na nějaké složité tvary bez nároků na krásu (na tvary, které se potom budou mořit nebo natírat).

Listy olše (zde něčím napadené)Listy olše (zde něčím napadené)

Zajímavost

Vhodně namořené olšové dřevo vypadá úplně stejně jako mahagon.

Toho využívají některé nábytkářské firmy, takže pokud kupujete luxusní mahagonový nábytek, může se stát, že je z olše. Mahagon je daleko tvrdší, proto víc vydrží. Pokud si ale chcete udělat reprezentativní kus nábytku (a nechcete vyhazovat zbytečné peníze za mahagonové dřevo), můžete této vlastnosti využít.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také