Zpracování dřeva - Třešeň

03.04.12 | autor admin

Třešeň ptačí je z ovocných stromů nejvyšší, dorůstá často výšek až dvacet metrů. Je to inventář snad každé české, nebo moravské vesnice. Je oblíbená hlavně pro své plody, ale i její dřevo lze s úspěchem využít.

Vlastnosti

Pominu léčivé vlastnosti šťávy z plodů, nebo možnost použít její smůlu (které se často říká kočičí zlato nebo falešný jantar) jako lék proti kašli. Dřevo je tvrdé, pevné, pružné a hodně houževnaté. Má poměrně výrazné letokruhy a mírný lesk.

Třešňové dřevo většinou poznáme podle slabě červené barvy.Třešňové dřevo většinou poznáme podle slabě červené barvy.
Kůra starších třešní bývá často rozpraskaná.Kůra starších třešní bývá často rozpraskaná.

Bělová část je, v porovnání s ostatními stromy, velmi úzká, má nejčastěji smetanovou až skoro růžovou barvu. U starších stromů může být i nažloutlá. Jádro je červenohnědé, na vzduchu časem získává tmavší a tmavší barvu, až se postupně zbarví do červena.

Lesní stromy mají zabarvení trochu tmavší, jak běl, tak i jádro, naopak stromy pěstované v sadech mají výraznější přechod mezi bělem a jádrem.

Dřevo třešní se hodně bortí a při sesychání ?pracuje?. Přířezy je proto nutné sušit pomalu (několik let) a hodně je zatížit, aby nedocházelo k jejich kroucení a praskání. Třešeň je, stejně jako jiné ovocné stromy, dobře obrobitelná na soustruhu, na rozdíl od nich se ale špatně řeže dlátem přes vlákna.

Použití

Třešeň, díky svojí vysoké ceně, je nevhodná na masivní truhlářské a tesařské konstrukce. Zato se výborně hodí na umělecké předměty a předměty denní potřeby.

Třešňové listy i s nezralou třešníTřešňové listy i s nezralou třešní

Z třešní se například vyrábí většina dřevěných dýmek. Jediné masivní konstrukce, které se z třešní vyrábí, jsou kazetové vykládané stropy společenských sálů. Nebo masivní kusový nábytek je dost často také vyroben ze dřeva třešní.

Třešeň není dobré nijak zvlášť natírat, nebo mořit. Jediná úprava, která jí opravdu sluší, je mírné úprava matným lakem (z důvodu ochrany).

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také