Lišty na podlahu

Protože podlaha je vlastně další stěnou v interiéru, záleží zvenku velmi na jejím krásném zevnějšku. Jelikož plovoucí podlahy se dilatují i od svislých konstrukcí, vzniká nepříjemná mezera, kterou je jak z praktického, tak z estetického hlediska potřeba zakrýt, k tomu slouží právě lišty. Mají tedy funkci hlavně estetickou, ale dají se s nimi zakrýt i jiné nedostatky, a to hlavně kabely a dráty nebo přechody mezi jednotlivými typy podlah a výškové nesrovnalosti.

Ke zdem se používají tzv. lišty obvodové. Výběr materiálů, barev a profilací je dnes opravdu velký, navíc výrobci většinou ke svým podlahovým krytinám vyrábějí i lišty v identické úpravě, které jsou vlastně součástí podlahy. Pro instalaci se můžou použít šrouby nebo hřebíky, lepidlo, ale nejlépe neviditelné „naklapávací“ systémy, kdy hřebíky nebo lepidlem připevníte kovový profil ke stěně a povrchovou lištu na profil naklapnete.

Tím vzniká efekt nepoškozeného povrchu a povrchová lišta se snadno sundá a vymění za jinou.

Obvodové lišty mají v sobě často dutinu pro nenápadné vedení kabelů.

Přechodové lišty plní trochu jiné poslání, i když jejich funkce je opět hlavně estetická. Pokud jsme v novostavbě, přechody mezi jednotlivými krytinami na jednom patře by měli být každopádně minimální. Jinak tomu může být ve starších domech, kde docházelo v průběhu užívání k více změnám vrchních vrstev podlahy, z tohoto důvody mají některé přechodové lišty nastavitelné redukce, které jsou schopné zmírnit i větší rozdíl povrchů. Přechodové lišty rozhodně estetizují přechody mezi různými povrchy, zvláště pokud je jich víc v jedné místnosti, vyplatí se do výběru správných lišt investovat trochu času a sladit je s interiérem.

Čím dál oblíbenější jsou i lišty pro vedení kabelů. S čím dál větším počtem elektroniky v moderních bytech vzniká problém s „přeskakováním“ nežádoucích povalujících se kabelů, protože je jasné, že zásuvka nemůže být všude. I v tomto ohledu mohou podlahové lišty ulehčit, sáhněte po plastových lištách s potisknutým povrchem, které snadno sladíte s povrchovou krytinou. Lišty se skládají ze dvou části, takže je snadno nainstalujete, umístíte do nich kabely (a samozřejmě je i snadno vyměníte). Uvnitř mají několik oddělených komor, takže je možné vést jimi i odlišné typy kabelů naráz.