Plovoucí podlahy

Jeden z termínů, který se v souvislosti s podlahami objevuje nejvíce, je tzv. plovoucí podlaha. Ale víte opravdu v čem se plovoucí podlaha liší od obyčejné podlahy a proč je taková podlaha lepší než ty ostatní?

Každá podlaha má ve své skladbě několik funkčních vrstev, klasicky je to vrstva izolační (hydroizolační, tepelně izolační, zvukově izolační), vrstva roznášecí (dává podlaze pevnost a nese krytinu) a vrstva nášlapná (povrch, po kterém chodíme), popřípadě ještě další doplňující vrstvy.

Takové vrstvy má i podlaha plovoucí, její hlavní výhoda je v tom, že je zvukovou izolací oddělena od všech ostatních konstrukcí v domě.

Zvukovou izolací je oddělena od stropu, ale co je důležitější je oddělena i od svislých konstrukcí (zdí, příček).

A v čem je výhoda celkové dilatace podlahy? Chůzí po každé podlaze vzniká tzv. kročejový hluk, co krok to úder, ten se pak šíří hmotou konstrukce na velké vzdálenosti celým domem, a to i horizontálně nebo šikmo. Pokud je ale podlaha na všech místech oddělena pružnou izolací, zvuk se šíří pouze v podlaze, ale nemůže přejít do okolí, tím podlaha získává dobré zvukově izolační vlastnosti.

Rozdíl mezi plovoucí podlahou a jinými podlahami je tedy právě v její izolaci.

Na správnou skladbu podlahy se pak dá položit jakákoli nášlapná vrstva, ať už je to dřevo, koberec nebo dlažba.

Plovoucí podlahy tedy nerozdělujeme podle materiálu, ale podle jejich vnitřní skladby a plošné hmotnosti na :

  • Lehké plovoucí podlahy – váha je menší než 75 kg/m2, tloušťka méně než 50 mm, v podlaze se nepoužívají mokré procesy, roznášecí vrstva je z došroubovaných de­sek
  • Těžké plovoucí podlahy – váha nad 75 kg/m2, tloušťka více než 50 mm, v podlaze se používá roznášecí vrstva z betonové mazaniny

Pokládka plovoucí podlahy nemá žádná velká specifika. Co je ale nezbytné a je potřeba neustále kontrolovat, aby zvuková izolace byla opravdu mezi podlahou a všemi přiléhajícími konstrukcemi! I malá netěsnost může zrušit celý efekt podlahy! Zvuk si cestu hledá a nespoléhejte na to, že i špatně udělaná podlaha nebude sice tak dobře odklánět hluk, ale bude to lepší než nic, nemusí tomu tak být, snadno skončíte opět na nule. Tepelná izolace v podlahách je potřeba jen v nestejně vytápěných místnostech, třeba když bydlíte nad studeným sklepem, nezapomeňte ji přidat.

Některé dnešní inteligentní materiály dokážou pohodlně zastat funkci izolace tepelné i zvukové a jsou běžně k dostání.

Pokud používáte podlahu těžkou, na izolaci položíme hydroizolační folii a vylijeme betonovou mazaninou s kari sítí. Pokud podlahu lehkou pokládáme přímo dřevovláknité OSB desky ve dvou překrývajících se vrstvách, které vzájemně prošroubujeme. Na tyto roznášecí vrstvy pak rovnou pokládáme povrchovou krytinu podle potřeby s lepidlem nebo tmelem nebo hydroizolačním systémem pro mokré provozy. U zdí překryjeme koukající izolaci podlahovou lištou.

Plovoucí podlaha je již dnes standardem bydlení, používají se v novostavbách ve všech místnostech. Nejsou vhodné do průmyslových objektů nebo třeba garáží, kde je velká zátěž od tíhy pojíždějících vozidel. Lehké podlahy snesou méně, ale jejich instalace a reinstalace je o hodně rychlejší a jednoduší, těžké podlahy jsou díky betonové mazanině složitější, ale trvanlivější a hodí se do prostor, kde máte velmi těžký nábytek jako například velké vestavěné skříně.