Renovace a opravy podlah

I podlaha podléhá po nějaké době ztrátě krásného vzhledu i zhoršení některých funkcí, což je přirozené, pokud se vady podlahy projeví v brzké době po položení, na vinně je většinou několik faktorů : nekvalitní materiál, špatná pokládka, neodpovídající používání.

Pokud investujete do kvalitního materiálu a profesionální pokládky, neničte si samy perfektní podlahu špatným zacházením!

Dřevěné podlahy

Renovaci většinou provádíme u kvalitních dražších podlah, protože dobrému materiálu pomůže i malá investice do rekonstrukce získat jeho původní vzhled. Jak se uživatelsky správně chovat k dřevěným masivním podlahám, aby zůstaly krásné, co možná nejdéle? Dřevo je živý materiál, který neustále pracuje v závislosti na teplotě a vlhkosti v místnosti. Ideální teplota prostředí pro dřevěné podlahy je okolo 21°C a relativní vlhkost vzduchu by měla být vyšší než 48%, tím zabráníte nadměrnému sesychání dřeva, které způsobuje praskání hmoty nebo naopak velkému roztahování, při kterém může podlaha začít nepříjemně vrzat.

Dřevěné tesařské podlahy, které se většinou objevují ve starších domech ve spojení s dřevěným trámovým stropem, je potřeba nejprve vystavit důkladné prohlídce, a to zevnitř (taková kontrola se vám může hodit i při koupi staršího domu).

Hlavním problémem může být napadení červotočem.

Tento nepříjemný živočich vyvrtává do dřeva malé dírky, jeho přítomnost můžete poznat i díky jemnému pilinovému prachu. Důležité je zkontrolovat stav napadení a hlavně to, jestli je napaden taky strop a nosné trámy, pokud ano situace je velmi vážná a nemá to již nic společného pouze s podlahou. Rozhodně přítomnost červotoče vždy konzultujte s odborníkem. Na jeho odstranění použijte speciální přípravky nebo rovnou napadená prkna vyměňte za nová. Podlaha může být i jinak poškozená, ale většinou se již dále jedná jen o kosmetické vady povrchu jako je: praskání dřeva, zvětšování mezer, vypadlý suk, poškrábaný nebo vytlačený povrch. To jsou vady způsobené právě chybami v užívání. Podlahy se pak renovují přebroušením. Počítejte s tím, že všechen nábytek bude muset z pokoje pryč a bude se prášit. Nejlépe je si na přebroušení najmout specializovanou firmu, ale můžete si i zapůjčit jen stroj a podlahu přebrousit samy. Vypadlé suky se dají nahradit zakoupenými nalepenými náhražkami.

Parkety jsou další často rekonstruovanou podlahou. Renovovat lez i podlahy velmi staré a to pravidelně, při každém přebroušení totiž ubude z materiálu parkety jen minimální vrstva 1mm.

Běžně se renovace podlahy provádí jednou za cca 20 let.

Povrch se přebrousí a vymění se vystouplé hřebíky a vruty. Pokud parketová podlaha vrže, většinou se doporučuje úplné přeložení podlahy s tím, že hřebíky se nahradí celoplošným lepením k podkladu. Velmi poškozené kusy se mohou i vyměnit, ale je potřeba mít nějaké původní parkety navíc, jinak se nevyhnete necelistvému vzhledu, proto se doporučuje brát vždy nějaké množství dílců na dlouhodobé uskladnění navíc. Malé rýhy nebo velké spáry se mohou vytmelit, tmelem smíchaným s drobnými pilinami zbylými z broušení parket. Nejlepší povrchovou úpravou, kterou předejdete většímu poškození při následném používání je asi lakování. Dosahuje se jím celistvějšího vzhledu než voskováním a chrání částečně i před vlivy vody. Pokud uvažujete o změně interiéru, možná vás zaujme možnost moření parket, kterým můžete získat moderní tmavší barvu dřeva.