Zděné příčky

Tradičním materiálem pro příčky je klasické zdivo z maloplodých prvků, které plně vévodilo až do počátku použití sádrokartonové konstrukce. Je celkem jasné, že i tento systém má své plusy a minusy.

Nevýhody

  • Především zdění zahrnuje tzv. mokré procesy, to znamená, že se pojí směsí (maltou, lepidlem), která obsahuje vodu a pevnost získává teprve po jejím vypaření, tím se značně prodlužuje doba výstavby. Nehledě na to, že mokré procesy jsou „špinavější“ než suché vrtání šroubů.
  • Větší hmotnost příčky, která zatěžuje nosnou konstrukci. Zděná příčka je až šestkrát těžší než příčka sádrokartonová.
  • Obvykle pozitivní vlastnost velké trvanlivosti se u příček může změnit na nevýhodu. Zbourání zděné příčky je rozhodně větší námahou než odmontování příčky sádrokartonové.

Výhody

  • Pokud máte novostavbu postavenou z výrobků jedné řady a máte jasno, kde by se vám příčky líbily, je jasnou volbou použít příčkovky od stejného výrobce. Pokud provádíte rekonstrukci nebo poloha příčky není konečná použijte raději jinou materiálovou variantu.
  • Zděné příčky dobře tlumí hluk. Díky mnohem větší plošné hmotnosti není potřeba přidávat akustické izolace.

Výběr materiálu

Klasické plné cihly CP 290/140/65
Jedná se o úplně ty nejklasičtější cihly, které ale dnes již podstatně ztrácejí svůj vliv.

Díky velké hmotnosti dobře zvukově izolují.

Horší už je to s izolací tepelnou, pokud byste se snažili splnit dnešní normy o tepelné prostupnosti vnějších zdí z plných cihel, musela by být tlustá asi 150 cm. Cihla plná se proto již dnes na stavbu obvodových zdí nepoužívá. Pokud vidíte dům z režných cihel, jedná se o obklad na jiné konstrukci třeba z cihelných izolačních tvárnic. Uvnitř domu, kde nejsou požadavky na tepelný odpor tak velké, můžeme cihly použít, ale práce se musí provádět velmi pečlivě, aby výsledek stál za tu námahu, kterou je nutné zděné příčce věnovat. Navíc nejtenčí příčka bude 15 cm široká. Lze samozřejmě zdít i z cihel postavených na nejužší stranu, ale taková práce je velmi náročná a riskantní, vyžaduje zkušeného odborníka-zedníka.

Speciální příčkovky Pk-CD, Pk-dr
Firmy dnes nabízejí systémy, díky nimž můžete postavit celý dům z jednoho materiálu. To je jednoduché a předejdete problémům, jak skloubit některé odlišné prvky dohromady, což může být nemalý oříšek, všechno už je vymyšleno předem. Výrobci pak nabízejí i vlastní řadu příčkovek, které jsou vylehčené dutinami. Jsou lehčí, lépe tepelně i akusticky izolují (v nabídce najdete také speciální akustické tvárnice, které zajistí opravdu velký zvukový odpor). Takové příčkovky se většinou spojují na pero a drážku a ložná spára se lepí speciálními směsmi nebo maltami, stejně jako obvodové zdivo. Takovým systémem můžete vytvořit příčku tenkou kolem 10 cm.

Pórobetonové tvárnice a bloky
Jsou v poslední době velmi oblíbeným materiálem pro rodinné domky. Je to betonová směs vylehčená plynem nebo odpařením vody, díky tomu vzniknou v materiálu malé bublinky plné vzduchu, které působí výborně tepelně izolačně a zároveň materiál výrazně vylehčují. Dnes jsou k mání opět celé systémy pro výstavbu domu, včetně příčkovek nebo příčkových bloků na celou výšku místnosti. Díly se snadno řežou a tvarují, k sobě se lepí lepidlem. Příčkovky můžete dostat v šířkách 50, 75, 100, 125, 150. Pozor ale na menší únosnost a možnost praskání při sedání stavby.