Rekonstrukce podlahy

Podlaha není pouze nášlapná vrstva, ale skládá se z více vrstev, z nichž každá plní důležitou funkci.

Podlaha musí splňovat tyto požadavky:

 • neprůzvučnost - závisí na skladbě stropu, podlahy a oddělení nášlapné vrstvy pružnou podložkou nebo se rovnou zrealizuje pružná podlaha.
 • tepelně technické vlastnosti – tepelná izolace zajišťuje, že v konstrukci stropu nedochází ke kondenzaci vodní páry a tudíž se nenarušuje stropní konstrukce ani vrstvy podlahy a nevznikají plísně
 • hydroizolační vlastnosti
 • jiné speciální vlastnosti: odolnost proti nárazu, protiskluzovost, čistitelnost, stálobarevnost, nenasákavost

Vrstvy podlahy:

 • nášlapná
 • roznášecí
 • izolační – tepelná izolace, izolace proti zvuku, hydroizolace
 • podkladní – betonová mazanina, cementový potěr, litý anhydritový potěr, samonivelační stěr­ka

Nášlapná vrstva dle materiálu:

 • dřevěná
 • laminátová
 • korková
 • PVC (polyvinylchlorid), linoleum
 • textilní
 • dlažba (do tmele, malty, kladená na terče)
 • cementové potěry hlazené, leštěné
 • podlahovina ze syntetických pryskyřic

Dřevěná podlaha

Je to tzv. teplá podlaha z desek, vlysů a parket, jejíž povrch se dá poměrně snadno renovovat. Pokud se například pod starým kobercem skrývá porušená dřevěná podlaha, nezoufejte, dá se to napravit obroušením a natřením. Doporučuje se broušení opakovat a postupně snižovat jemnost brousicího papíru, musí se ale postupovat správně, aby nedošlo ke zvlnění podlahy pod velkou vahou brusky. Následně se nanáší lak ve více vrstvách s časovým odstupem. Při nové pokládce této podlahy musí být podklad rovný a opatřený hydroizolační vrstvou.

Laminátová podlaha neboli plovoucí podlaha

Má řadu výhod, je levnější než dřevěná podlaha, ale povrch vypadá jako dřevěný, na trhu je velký výběr, má nenasákavou úpravu a v dnešní době nahrazuje dřevěnou podlahu.

Konstrukce podlahy spolu s pružnou podložkou tvoří ideální protizvukovou vrstvu, která je pružně oddělena nejen od podkladu, ale také od stěn. Tato podlaha se buď lepí, nebo se realizuje na pero a drážku (plovoucí podlaha).

Korková podlaha

Je moderní podlaha, která se probojovala na trh hlavně díky originálnímu vzhledu a výborným vlastnostem korkového dubu. Z největších předností jsou to tepelně izolační vlastnosti, dále originální vzhled, nenasákavost, mechanická odolnost, snadná montáž, lehkost. Stále častěji se používá při rekonstrukci v panelových domech, dá se totiž jednoduše nalepit na původní linoleum.

Podlaha z PVC neboli linoleum

Pod tímto pojmem se nám jistě vybaví socialistická podlaha v panelákovém bytě, ale v dnešní době je veliký a často zajímavý výběr linolea. Podkladní vrstva musí být dokonale rovná, proto se podklad vyrovnává vyhlazovací vrstvou. PVC se pak lepí pomocí speciálních lepidel a drážky se svařují pomocí elektrické frézy nebo ručním drážkovacím nožem.

Textilní podlahovina

Je to příjemně působící úprava povrchu, která je teplá a pohodlná, naopak se nehodí pro alergiky kvůli roztočům a prachu. Koberec se pokládá přímo na podkladní vrstvu nebo se i lepí. Jsou kladeny nároky na rovinnost podkladu, proto se aplikuje vyrovnávací stěrka, na kterou se nanáší penetrační nátěr.

Keramická dlažba

Vhodná úprava podlahy do koupelen, WC a kuchyní. Je odolná proti vodě, omyvatelná. Při realizaci keramické dlažby je potřeba mít rovný podklad, k čemu nám pomůže samonivelační stěrka, odolnost podkladu proti vodě zajistíme pomocí hydroizolační smě­si.

Častou poruchou je prasklá dlaždice s tím by se mělo počítat již při koupi dlažby a mít ve sklepě náhradní.

Rozbitá dlaždice se opatrně odstraní, podklad se očistí a dlaždice se nalepí.

Podkladní vrstva

Při rekonstrukci podlahy se spíše než betonová mazanina používá cementový potěr, litý anhydritový potěr, samonivelační stěrka k vyrovnání povrchu. Cementový potěr se rozprostírá mezi vodící latě, vibruje se a povrch se uhlazuje hladítky. Anhydritový potěr je litá směs, která se rozlívá na očištěný povrch, je pochůzná po jednom dni.

Podlaha v panelovém bytě

Při renovaci takovéto podlahy býváme omezeni výškou vrstev, snažíme se použít co nejtenčí vrstvy, ale s ohledem na co nejlepší zvukově izolační vlastnosti. Protože konstrukce stropu panelového domu nevyhovuje těmto požadavkům. Nejprve se musí podklad očistit, vyrovnat a položit nášlapnou vrstvu, z akustického hlediska je velmi vhodná plovoucí podlaha. Novinkou je položení lehkých desek s tepelnou izolací přímo na podkladní beton, na které se může bez problému aplikovat jakýkoli druh nášlapné vrstvy. Od konstrukce stěn musí být podlaha dilatovaná a spára se překryje lištou, která se připevní pouze k jedné stavební konstrukci (buď k podlaze, nebo jen ke stěně, nikdy ne k oběma konstrukcím najednou)