Základová deska svépomocí

Hlavním důvodem, proč lidé při stavbě rodinného domu volí vyhotovení základové desky svépomocí, je zejména z důvodů finančních. Provedení základů odbornou firmou se nám může mnohdy až dvojnásobně prodražit, než při vlastní realizaci.

Velkou předností při provádění vlastníma rukama je výše zmíněná cena. Volba materiálu a jeho nákup záleží čistě na nás, a proto máme možnost vybírat z dodavatelů, kteří nabízí nejlevnější kompozity pro samotné vyhotovení.

Vše nelze provést svépomocí

Do nevýhodného postavení se dostáváme v případě jednotlivých fází výstavby (sejmutí ornice, betonování, zdění tvárnic), kdy nám zkušenosti a případná zručnost budou chybět.

Základovou desku svépomocí lze v dnešní době bez problému provést.

Ovšem vlastní práci nemůžeme uplatnit ve všech bodech stavby. V případě, že zastavujeme doposud nezastavěné území, je nutné skrytí ornice ve výši 0,2 metru, jehož provedení vlastníma rukama je velmi obtížné a náročné. Z tohoto důvodu se zde využívá zapůjčení strojů, které práci za nás vykonají.

Pozor na kvalitu betonu základové desky

Pevnost celé desky určuje použitý beton. Ovšem ne všechen beton je možný vyrobit v požadované kvalitě na stavbě. Z předem nakoupených surovin je možné vyrobit směs pro vylití ztracených bednění (bednění, většinou betonová tvárnice, která po vylití zůstává součástí konstrukce – neodstraňuje se) a základových p8sů. Ovšem na vylití betonové desky se doporučuje využití namíchání betonu v betonárně (je to sice dražší, ale spolehlivější a kvalitnější).

Izolace základové desky

K provedení základové desky neodmyslitelně patří i odizolování stavby. Nutností je provést tepelnou izolaci a hydroizolaci, při kterých se dostáváme do problému s technologiemi provádění. Hydroizolace musí být provedena jako souvislý materiál, bez jakýchkoli chyb, aby v průběhu stavby nedocházelo k zatékání a případným destrukcím.

Tepelná izolace základové desky je v dnešní době povinná u všech, s čímž se nesou problémy i s vlhkostí. Veškerým problémům se vyhneme při použití materiálů k tomu určeným (extrudovaný polystyren) a zajištění jejich provedení bez technologických chyb (špatné kotvení, stykování jednotlivých dílců apod.), které se u nás jako začátečníků mohou vyskytnout (může dojít k plesnivění koutů při užívání stavby apod.).

Při provádění stavby, ať se jedná o základovou desku nebo celý dům, se doporučuje pokaždé konzultace s odborníkem, popř. přítomnost zkušeného člověka při provádění.

Sháníte firmu na zhotovení základové desky nebo pro stavbu rodinného domu? Vyberte si z nabídek firem na AAAPOPTÁVKA.CZ