Barevné řešení fasád

Barva je důležitý prvek fasády, protože je to první, co Vás na fasádě zaujme, možná občas i vyděsí anebo naopak potěší. Když budete přemýšlet nad barvou fasády, měli byste si uvědomit, kde Váš dům stojí. Přece jenom je příjemnější vidět fasády sladěné s okolím, než křiklavé fleky stahující pozornost.

Proto ale nemůžeme zatratit výrazné barvy. Ty dodávají stavbě osobitý vzhled, ale měli by být používané s úctou a rozmyslem. Velké plochy křiklavých barev nebudou totiž časem vadit jenom Vašemu okolí, ale také mohou vadit Vám samotným. Každá barva se totiž časem okouká a sami už na ni budete koukat kritičtějším okem.

Jestliže chcete, aby stavba působila domácky, jsou vhodné útulné, teplé odstíny.

Pokud se má tvářit opačně, určitě využijte studenějších odstínů. Pozor byste si měli dát i na požadavky ze stavebního úřadu, které by Vás leckdy mohly překvapit. Lépe je se předem informovat, abyste nemuseli fasádu po týdnu znovu předělávat a to na vlastní náklady.

Odstíny si vybíráte dle zvoleného typu nátěru. Obecně platí, že tmavší odstíny opticky zmenšují a zkracují a světlé odstíny naopak zvětšují hmotu. Místa nedostatečně osluněná je vždy lepší vymalovat světlou barvou, aby se podmínky ještě nezhoršovali. Příjemným řešením bývá barevné nebo materiálové odlišení soklu, které jakoby dům podtrhuje. Ať už tedy budete řešit fasádu pomocí jakéhokoliv materiálu a barvy. Vždy by se Vám měl hlavně líbit i se vším co je okolo.