Betonový fasádní obklad

Většina lidí si při slově betonová fasáda nejspíše představí klasický panelák, který je vlastně celobetonový. Nebojte se ale, Váš dům nemusí mít úplně stejný kabát. U betonu jsou dvě možnosti. Betonové obklady Vám mohou nabídnout surový pohledový beton anebo imitaci oblíbených materiálů, jako je například kámen, lícové cihly apod. Imitující typ obkladu nemá tedy s pohledovým betonem na první pohled vůbec nic společného.

Klasické betonové panely

Betonové panely jsou ze zatím zmíněných obkladů asi jedny z nejtěžších. Obvykle se tedy nezavěšují na rošt, ale mají speciální kotvy, ty nelze ukotvit jen tak do nějaké nosné konstrukce. Kvůli jejich velké váze na ně musí být nosná konstrukce spočítána a připravena. Nejsou moc používané na rodinné domy, vidět jsou hlavně na občanských stavbách větších rozměrů.

Betonové imitace

Betonové imitace lícovek, kamenů jsou velmi oblíbené.

Cihly se většinou nedodávají po jednom kusu až na nějaké druhy umělých kamenů, ale tvoří menší celky, třeba osmi cihel, které se skládají dohromady.

Lze je lepit jak na kontaktní fasádu, tak montovat na fasádu větranou. Cena umělých imitací se pohybuje od 500 Kč/m2- 1200 500 Kč/m2 dle typu a provedení.

V poslední době se vyrábí i betonové cihly zajímavých tvarů, povrchem připomínající velmi hrubou omítku. Jsou kotveny na dřevěný předsazený rošt a vzájemně se do sebe zasouvají. Jejich výstavba je suchá, bez jakýchkoliv lepidel, což velmi usnadňuje a urychluje montáž.