Cambinit desky

Složení

Cembonitové desky jsou vláknocementové desky, na jejich výrobu se používá cement, buničina, umělá vlákna a ještě další přísady. Nejsou tam žádné životu nebezpečné přísady.

Provedení

Sortiment je o něco menší než u cetris desek. Cembonitové desky jsou založeny hlavně na přírodní bázi, proto nemají ani tolik barevných variant, jejich přírodní vzhled ukazuje nerovnoměrnou barevnost, která je ovšem záměrem a ne vadou. Desky jsou barveny již při výrobě a jejich povrch je broušen a opatřen ochrannou vrstvou, která je chrání před klimatickými podmínkami, požárem apod. Broušením se zvýrazňuje jejich přírodní struktura a barva.

Opracování a kotvení je stejné jako u cetris desek. K systému jsou dodávány doplňky pro vhodné kotvení. Barevný sortiment desek je omezen na devět odstínů i méně, záleží na typu cembonitové desky. Nejčastěji se využívá tmavě šedá, nebo naopak okrová či siena.

Kotvení desek

Desky se kotví na předsazený rošt, jenž může být dřevěný, kovový nebo kombinovaný. Pokládka může být s viditelnou spárou, či se překrývat, tzv. loďové kladení. Oblíbené je i kladení jedna na dvě, kdy je každá druhá deska překrývána ze shora bočníma dvěma.

Rozměry a ceny

Rozměrově se desky vyrábí ve velikostech 1200×2500 mm. Maximální rozměr může být 1200×3050 mm. Tloušťky desek se pohybují od 6-8 mm. Cena desek se mění dle typu a provedení. Přibližně se pohybuje od 500 Kč/m2 – 1200 Kč/m2.