Plechová fasáda

Plechová fasáda je jeden z rozmanitých typů obkladu, umisťovaných hlavně do skladeb větraných konstrukcí. Tento druh fasády plní hlavně estetickou funkci, ale bez obav zvládá i ochranu budovy před okolními podmínkami.

Jednou z velkých výhod je suchá výstavba, která může probíhat i za nepříznivého mrazivého počasí. Široký výběr je ve vzhledu, pořídit si můžete svislé či horizontální panely, kazety, lamelový systém či šablony. Všechny systémy se montují na předsazený rošt. Ten může být celokovový nebo kombinace dřevo a kov. Výrobním materiálem pro fasády je pozink, měď, hojně využívaný titanzinek, ale také barevný hliník.

Tvarový sortiment

Tvary se používají v závislosti na technice spojování a kotvení. Vždy je pro jeden způsob kotvení možné vybrat několik různých tvarů a jeho dalších velikostí a barev.

Falcovaná fasáda

Tato fasáda se skládá z předprofilo­vaných plechových pásů, které jsou připevněny příponkami. Pokládají se na celoplošné bednění a poté jsou spojovány falcováním pomocí speciálních strojů. Obvykle se používá dvojitá drážka jako u střech, ale je také možné spojovat plechy na úhlovou drážku a to v případě, kdy není třeba vysokých nároků na těsnost. Tento typ je výraznější a pohledově zajímavější. Pomocí falcování lze skládat i tvarově složitější objekty. Není tedy bezpodmínečně určeno pro odvětrávané fasády.

Plošná fasáda

Výrobky pro odvětrávanou fasádu jsou strojně předvyrobeny a na stavbě se už jen skládají do sebe, např. pomocí zámků a připevňují se na předem na namontovaný rošt.

Využívají se tvary ve formě pásů a tabulí, lamel a kazet, kromě rovného plechu se používá také vlnitý profilovaný plech. Fasádu můžete pokládat pod jakýmkoliv úhlem. S tímto způsobem kotvení můžete docílit velmi moderního až Hi-tech stylu.

Skládaná fasáda

Jak už je z názvu zřejmé, tato fasáda se skládá z maloformátových prvků. Jedná se většinou o šablony, se kterými vytvoříte na vaší fasádě atraktivní vzhled a přitom lze jednotlivé kusy jednoduše měnit v případě oprav.

Klasickými výrobky jsou šindele a šablony. Tyto výrobky se kladou na celoplošné bednění a jsou připevňovány pomocí příponek. Cena se pohybuje přibližně od 500-2000 Kč/m2.