Barevné, nebo průhledné nátěry klasickými barvami na dřevo v dnešní době ustupují zvolna do pozadí, ale stále ještě nejsou úplně k zahození.
Natírání popíši na složité konstrukci s množstvím menších detailů, drážek a vystouplých hran. Na stůl položíme noviny a konstrukci podložíme dřevěnými špalíčky (nikdy ji nepokládáme přímo na noviny, přilepila by se).
Nejprve vybereme správné štětce. Vybírejte kvalitní štětce s měkčími štětinami. Štětiny nesmí ze štětce v průběhu natírání opadávat. Také jej pořádně očistěte a dejte pozor, aby ve štětci nebyly zaschlé zbytky barvy či zrníčka prachu.
Nejprve začneme natíráním drobných detailů. Malým štětcem postupujeme kolem hran lišt a vůbec kolem všech malých detailů a dostáváme se i do rohů. Poté přehodíme štětec za nějaký větší (ideálně by měl mít rovné štětiny) a natřeme velké plochy.
Štětec nakloníme k ploše (nenatíráme svisle) a dlouhými tahy po létech natřeme celou plochu.
Úzké plochy natřeme opět menším štětcem. Ten namáčíme co nejméně, aby barva nestékala a netvořila nehezké kapky.
Pokud má konstrukce ještě okolo nějaký rám, je nutné tento rám natřít. K tomu přistoupíme nyní. Nejprve natřeme příčné kusy, opět po létech a dlouhými tahy štětce. Dokončení provedeme na svislých rámových vlysech. Štětcem opět postupujeme ve směru vláken dřeva a zastavíme se na konci příčných kusů. Po zaschnutí je nutné vrstvu obrousit do úplné hladkosti. Potom celý postup podle potřeby opakujeme.
Nejčastější příčinou toho je, že jsme nestejnoměrně vybrousili dřevo před natíráním.
Příčinou je rychlé zasychání nátěrové hmoty (to znamená že je v místnosti vysoká teplota, nátěr schne na přímém slunci…).
Nátěrová hmota je příliš hustá, nebo špatně rozmíchaná a nerovnoměrně zasychá. Nebo také nanášíme moc barvy do jedné vrstvy.
Příliš vlhké ovzduší při natírání, nebo příliš nízká teplota.
Barvu nanášíme na ne úplně suchou předchozí vrstvu. Další příčinou může být také použití nesprávného ředidla.
Sháníte barvy a laky na dřevo? Zadejte si poptávku zdarma a vybírejte z nabídek od dodavatelů.